nicholsonova
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /RE/. PHOTO: redakcia/red.

Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová žiada prešetriť podozrenia o eurodotácii pre usadlosť spájanú s Borguľom

BRATISLAVA 19. mája (SITA) – Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obrátila s podnetom na Úrad špeciálnej prokuratúry a Národný úrad pre OLAF, aby preskúmali zákonnosť použitia nenávratného finančného príspevku „v súvislosti s medializovanými informáciami o haciende spojenej s poslancom Martinom Borguľom (Sme rodina)“, na ktorú išli finančné prostriedky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo výške 775 075,81 eur. Ide o zmluvu z marca 2016. Informovala o tom samotná europoslankyňa.

„Hoci nenávratný finančný príspevok bol poskytnutý na rozvoj vidieckeho turizmu, z doposiaľ odhalených zdrojov a informácií zo slovenských médií vyplýva, že na miestne príslušnom obecnom úrade v obci Banská Belá (okr. Banská Štiavnica) táto usadlosť nie je registrovaná ako ubytovacie zariadenie a hostí doposiaľ nenahlasovali napriek tomu, že už od januára 2020 je aj právoplatne skolaudovaná. Usadlosť zároveň nebola registrovaná v obci ako ubytovacie zariadenie, rovnako nebola vedená kniha ubytovaných, na základe ktorej by im obec stanovila poplatok za dospelú ubytovanú osobu,“ napísala v podnete Ďuriš Nicholsonová.

Ako ďalej europoslankyňa v podnete uviedla, usadlosť sa nachádza vo výnimočnom prírodnom prostredí Štiavnických vrchov v chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov – Skalka, ktorá je súčasťou územia európskeho významu NATURA 2000, pričom aj z podkladov sprievodnej a súhrnnej technickej správy žiadateľa má vyplývať, že v tomto území sa odporúča „najmä zber húb a lesných plodov, kosba lúk a pasenie oviec, ktoré budú plemena nevyžadujúceho dojenie“ .

Viac..  Europarlament prijal pravidlá na zníženie, opätovné použitie a recykláciu obalov

Podľa europoslankyne ide len o predstieranie funkčnosti agroturistického ubytovacieho zariadenia a v tejto veci teda existuje dôvodné podozrenie z porušenia nielen ustanovení zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku, platnej právnej úpravy SR a EÚ v oblasti starostlivosti o životné prostredie, ale aj z trestného činu poškodzovania finančných záujmov EÚ a trestného činu subvenčného podvodu podľa Trestného zákona.

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa odmieta spájanie s prípadom, ktorý žiada prešetriť europoslankyňa. „Nemám s tou nehnuteľnosťou nič spoločné. Nemám sa k čomu vyjadrovať,“ povedal Borguľa agentúre SITA.

O red

Odporúčame pozrieť

V EÚ chcú zjednotiť definíciu znásilnenia. V krajinách sú rôzne tresty za ten istý čin

Za znásilnenie ženy je považované úplne niečo iné napríklad v Nemecku ako v Holandsku. Rozdiely …

Consent choices