Miriam Lexmann, europoslankyňa /KDH, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

M. Lexmann: Dôkazy sú nezvratné. Svet musí vziať totalitný režim v Číne na zodpovednosť

Celý svet už vidí, že v čínskej provincii Sin-ťiang dochádza k systematickému, brutálnemu a neúprosnému prenasledovaniu menšinových skupín obyvateľstva, predovšetkým Ujgurov. „Už dlhodobo upozorňujem, že situácia je alarmujúca a podľa medzinárodného práva spĺňa všetky podmienky genocídy. Aktuálne zverejnené dôkazy potvrdzujú tie najhoršie obavy,“ vyhlásila europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH).

Nielen uniknuté videá, fotografie, ale aj svedectvá bývalých väzňov, utečencov či policajné informácie zverejnené tento týždeň britskou BBC podrobne dokumentujú bezprecedentné využívanie takzvaných prevýchovných táborov na hromadné väznenie, týranie a aj zabíjanie menšinových skupín čínskeho obyvateľstva.

„Aj tieto odhalenia opäť usvedčujú čínsku vládu z klamstiev. Nejde o tábory pre údajných teroristov či prevýchovné kempy. Spolu s kolegami z Medzinárodnej aliancie pre Čínu (IPAC) vyzývame naše vlády, aby za toto brutálne prenasledovanie čelili zodpovední čínski predstavitelia dôsledkom, vrátane uvalenia cielených sankcií pomocou tzv. Magnitského zákona, ale aj prostredníctvom medzinárodného súdneho systému,“ apeluje podpredsedníčka IPAC Miriam Lexmann. 

Na neúnosnú situáciu porušujúcu ľudské práva a úplne dehonestujúcu ľudskú dôstojnosť viac ako milióna občanov upozorňuje dlhodobo. Lexmann bola spoluiniciátorkou Vyhlásenia o správach systémového mučenia a sexuálneho zneužívania či nútenej práce v pracovných táboroch v Sin-ťiangu a zároveň je spoluautorka viacerých rezolúcií Európskeho parlamentu k situácii nielen v Číne ako takej, ale aj so zameraním na Hongkong.  

„Ak sa voči tejto situácii jasne nevymedzíme, staneme sa morálne spoluzodpovední za zneužívanie ľudí ako otrokov pri výrobe produktov, ktoré končia na našich trhoch. Ide o vysoko závažné zločiny systematického rázu, ktoré nemôžeme ignorovať. V rámci IPAC, ale aj v Európskom parlamente dlhodobo požadujem, aby sa začalo medzinárodné vyšetrovanie týchto zločinov proti ľudskosti,“ znovu vyzýva členka Výboru pre zahraničné veci obranu a bezpečnosť (AFET) pri EP, na ktorú Čína pre jej aktivity uvalila pred rokom osobné sankcie.

Viac..  Ivan Štefanec: Demokratický svet sa musí spojiť na obranu Taiwanu

Vlani sa Lexmann tiež pričinila o odstránenie čínskych termokamier z budovy Európskeho parlamentu. Boli od spoločnosti Hikvision, ktorej produkty väzni v Sin-ťiangu vyrábajú a svojimi technológiami je zároveň zapojená do sledovania Ujgurov a iných etnických menšín, čím spôsobuje ich prenasledovanie. 

Pred zimnou olympiádou v Pekingu bola taktiež jednou z iniciátoriek výzvy ich diplomatického bojkotu. Adresovala ho najvyšším slovenským a európskym predstaviteľom, nakoľko aj tzv. Xinjiang Papers veľmi jasne poukazujú na zapojenie a riadenie represívnej politiky v regióne Sin-ťiang vysokými predstaviteľmi Čínskej ľudovej republiky.

V súvislosti s aktuálnou návštevou Číny zo strany Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej, ktorej Peking umožnil aj návštevu Sin-ťiangu Lexmann varuje, že „čokoľvek iné, ako úplný a neobmedzený prístup do regiónu za účelom zdokumentovania a vyšetrenia celého diania môže byť s najväčšou pravdepodobnosťou zneužité čínskou propagandou a bude viesť k dehonestácii úradu OSN.“

Slovenská europoslankyňa sa ako členka výboru AFET intenzívne zasadzuje za to, aby naša európska odpoveď bola jasne postavená na hodnotách a princípoch nielen slovne, ale aj v praxi. „Je totiž našou morálnou povinnosťou zastať sa tých, ktorí sú utláčaní, žijú v neslobode či prenasledovaní. Len spoločným úsilím a principiálnou politikou dokážeme na totalitné či autoritárske režimy efektívne vyvinúť tlak, ktorý zmení ich správanie,“ uzatvára Miriam Lexmann.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: 6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom.

6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom. V …

Consent choices