Ukrajina, návšteva Ursuly von der Leyen. PHOTO: © European Union 2022

Rada schválila pravidlá umožňujúce Eurojustu uchovávať a analyzovať dôkazy o vojnových zločinoch na Ukrajine

S cieľom zabezpečiť zodpovedanie sa za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine Rada Európskej únie (EÚ) v stredu prijala nové pravidlá umožňujúce Agentúre Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust uchovávať, analyzovať a skladovať dôkazy súvisiace s vojnovými zločinmi, zločinmi proti ľudskosti a genocídou. Európsky parlament a Rada majú pravidlá odsúhlasiť 30. mája a promptne publikovať v Úradnom vestníku EÚ. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť na druhý deň po ich publikácii. Na svojej internetovej stránke o tom informovala Rada EÚ.

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine mnohé správy naznačujú, že v krajine boli spáchané a naďalej sa dejú zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny. Začiatkom marca sa všetky členské krajiny EÚ spolu s inými partnerskými štátmi rozhodli kolektívne situáciu nahlásiť na Medzinárodný trestný súd (ICC). Ministri spravodlivosti a vnútra Európskej únie na zasadaní 4. marca vyzvali Eurojust, aby úplne vykonával svoju koordinačnú rolu a aby na požiadanie bol k dispozícii prokurátorom ICC.

Viac..  Európske banky údajne v roku 2023 zaplatili Rusku na daniach vyše 800 mil. eur

Okrem prokurátorov ICC začala vyšetrovanie aj ukrajinská generálna prokuratúra a úrady niekoľkých členských krajín EÚ. S podporou Eurojustu a s účasťou Úradu prokuratúry ICC a krátko aj s účasťou súdnych úradov Slovenska, Lotyšska a Estónska zriadili spoločný vyšetrovací tím súdnych úradov Litva, Poľsko a Ukrajina.

Nové pravidlá umožnia Eurojustu skladovať a uchovávať dôkazy súvisiace s vojnovými zločinmi, vrátane satelitných obrázkov, fotografií, videozáznamov, audiozáznamov, DNA profilov a odtlačkov prstov. Zároveň umožnia spracovávať a analyzovať tieto dôkazy v úzkej spolupráci s Europolom a zdieľať tieto informácie s relevantnými národnými a medzinárodnými súdnymi úradmi vrátane ICC.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ má dohodu, že výnosy zo zmrazených ruských aktív pôjdu v prospech Ukrajiny

Diplomati členských krajín EÚ sa v utorok v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné …

Consent choices