Europoslankyňa Roberta Metsola. PHOTO: © European Union 2016.

Predsedníčka Európskeho parlamentu vyzvala na odpojenie od ruských energií

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová na mimoriadnom samite Európskej únie (EÚ) vyzvala na odpojenie sa od ruských energií. Vojna na Ukrajine podľa nej urýchlila nevyhnutné a blok musí mať schopnosť zabezpečiť svoju energetickú nezávislosť. To urýchli aj zelený prechod. „Dosiahnutie našich cieľov Zelenej dohody je najlepší spôsob, ako sa zbaviť toxických závislostí od nespoľahlivých partnerov,“ uviedla Metsolová a zároveň vyzvala na rýchle kroky a spoluprácu v sektoroch plynu a elektriny. Na svojej webstránke to uvádza Európsky parlament.

Ako povedala prítomným politickým lídrom, sankcie na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu musia byť odvážne a blok by nemal váhať. „Existuje limit, do akej miery si môžeme dovoliť flexibilitu bez toho, aby sme stratili dôveryhodnosť voči našej populácii a vyzerali slabo tvárou v tvár Rusku, ktoré, ako vieme, neprejavuje žiadnu úctu k slabosti,“ vyjadrila sa politička. Tiež upozornila, že sankciám by mal čeliť aj spojenec Moskvy – Bielorusko.

Metsolová okrem iného povedala, že EÚ musí byť neochvejná a začať plánovať dlhodobú angažovanosť v regióne nad rámec okamžitej núdzovej pomoci Ukrajine. Európa podľa nej musí viesť a musí zostať na čele. Únia by tiež mala Ukrajine udeliť status kandidátskej krajiny, ktorý jej podľa Metsolovej dá nádej, otvorí jej dvere pre účasť na rôznych programoch a dá jej priestor a čas na uskutočnenie reforiem.

Viac..  Zastavme epidémiu: Deň boja proti násiliu páchanému na ženách

Politička upozornila aj na to, že je naliehavo potrebné nájsť spôsob, ako dostať obilie z Ukrajiny, ktorého vývoz blokuje Rusko a je vo svete veľmi potrebné. Členovia únie tiež podľa predsedníčky EP musia mať nástroje na svoju obranu, pričom by v tejto oblasti mali spolupracovať. Podľa nej bude nevyhnutné zvýšiť rozpočty na obranu a tiež zistiť, ako lepšie presmerovať spoločné finančné prostriedky na posilnenie obranných spôsobilostí.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Komisia

EÚ predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci do konca júna 2024

Európska komisia v pondelok oznámila, že predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci o ďalšie tri mesiace, …

Consent choices