elektromobil
Ilustračné PHOTO: © European Union.

V Európskej únii by mali pribudnúť tisícky nabíjačiek pre nákladné autá

Elektrické nákladné automobily by do roku 2027 mali mať v Európskej únii k dispozícii viac ako 3 000 miest s nabíjacími stanicami. Také je odporúčanie Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). Najviac nabíjačiek by malo byť v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. Odhad pre Slovensko hovorí o 28 lokalitách, rovnako ako pre Rumunsko. Podobne sú na tom ešte napríklad Švajčiarsko alebo Dánsko.

„Akumulátorové elektrické nákladné vozidlá budú hrať hlavnú úlohu pri dekarbonizácii cestnej nákladnej dopravy. Ak sa v celej Európskej únii rýchlo nainštaluje dostatok nabíjacích staníc, ich využitie na trhu sa v nasledujúcich rokoch exponenciálne zvýši,“ uviedol predseda predstavenstva ACEA pre úžitkové vozidlá Martin Lundstedt.

Nabíjacie stanice určené výhradne pre nákladné vozidlá pritom dnes v únii takmer úplne chýbajú, na Slovensku aktuálne nie je ani jedna. Uvedený prepočet vznikol na základe analýzy, ktorá má vládam a prevádzkovateľom infraštruktúry určiť, kde majú dané stanice začať inštalovať. Jej cieľom bolo zmapovať, kde a na ako dlho dnes vodiči nákladných áut zastavujú a ktoré z týchto zastávok sú najčastejšie využívané.

Viac..  Európska komisia predstavila plán na zníženie skleníkových plynov

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

elektromobil

Čínska firma BYD postaví prvý závod v Európe na výrobu elektromobilov

Čínsky výrobca elektrických áut BYD postaví svoj prvý európsky závod na výrobu elektromobilov v Maďarsku. …

Consent choices