Unia kapitalovych trhov
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ekonomika únie v prvom štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,7 %

Hrubý domáci produkt eurozóny v prvom štvrťroku tohto roka podľa sezónne upravených údajov medzikvartálne vzrástol o 0,6 percenta a v rámci celej Európskej únie (EÚ) sa zväčšil o 0,7 percenta. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ekonomika eurozóny počas januára až marca vzrástla o 5,4 percenta a v rámci celej EÚ posilnila o 5,6 percenta. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku bol medzikvartálny aj medziročný rast hospodárstva slabší v porovnaní s priemerom za celú EÚ. Medzikvartálne totiž slovenská ekonomika stúpla len o 0,4 percenta a medziročne o tri percentá. Najviac medzikvartálne vzrástlo hospodárstvo Írska (10,8 %), Rumunska (5,2 %) a Lotyšska (3,6 %). Najhoršie sa medzikvartálne vyvíjalo hospodárstvo Švédska, ktoré oproti prvému štvrťroku kleslo o 0,8 percenta. Pokles ekonomiky nastal aj vo Francúzsku (-0,2 %) a Dánsku (-0,1 %).

Viac..  Zimná hospodárska prognóza 2024: Oneskorené oživenie rastu

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku stagnovala

Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenala v medzikvartálnom porovnaní stagnáciu. Napriek tomu, že …

Consent choices