benzín
PHOTO: redakcia/red.

Maďarská politika lacnejšieho paliva je diskriminačná voči občanom druhých štátov EÚ

Maďarsko svojou politikou lacnejšieho paliva len pre vozidlá s maďarskými evidenčnými číslami diskriminuje občanov ďalších členských štátov Európskej únie (EÚ). Hovorkyňa Európskej komisie Sonya Gospodinova na tlačovom brífingu v Bruseli uviedla, že dostali sťažnosti od občanov EÚ, ktorí „zažili na vlastnej koži diskriminačné ceny pohonných hmôt“, keď tankovali na maďarských čerpacích staniciach. Gospodinova naznačila, že Maďarsko by týmto mohlo porušovať regulačné rámce spoločného európskeho trhu.

Vláda v Budapešti v máji oznámila, že len autá s maďarskými evidenčnými značkami môžu čerpať benzín a naftu za zvýhodnenú cenu 480 forintov za liter, čo je maximum povolené v rámci cenového stropu, ktorý vláda stanovila v novembri 2021. Vodiči vozidiel registrovaných v zahraničí sú povinní platiť za pohonné hmoty trhové ceny, ktoré môžu byť o 60 percent vyššie. Maďarská vláda tvrdí, že cenový strop bol navrhnutý tak, aby ochránil spotrebiteľov pred rastúcimi nákladmi na energie spôsobenými vysokou infláciou a pokračujúcou vojnou na Ukrajine a obmedzenie zľavneného paliva na maďarské vozidlá je nevyhnutné, aby sa predišlo palivovej turistike a nedostatku paliva.

Viac..  Eugen Jurzyca: Denne je zablokovaných v EÚ 200 miliárd eur pre pomalé medzibankové platby

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton tento týždeň poslal maďarským úradom list so žiadosťou o zastavenie spomenutej politiky, než posúdia jej súlad s pravidlami eurobloku. Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok v rozhlasovom rozhovore povedal, že pravidlá EÚ proti diskriminácii na základe národnosti sú vhodné pre mierové obdobie, ale „mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia“ a v takom prípade je to podľa neho dokonca povinné. Gospodinova v piatok prízvukovala, že Maďarsko nemôže využiť vojnu na Ukrajine na to, aby „slúžila ako ospravedlnenie na diskrimináciu medzi občanmi Európskej únie, a to aj nepriamo na základe ich národnosti“.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Štáty EÚ s výnimkou Maďarska vyzvali na okamžitú humanitárnu prestávku v Gaze

Štáty Európskej únie s výnimkou Maďarska v spoločnom pondelkovom vyhlásení vyzvali na okamžitú humanitárnu prestávku …

Consent choices