Ursula von der Leyen a Volodymyr Zelensky v Kyjeve. PHOTO: © European Union 2022

Von der Leyen v Kyjeve: Odpoveď na žiadosť Ukrajiny o členstvo v EÚ príde do konca týždňa

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v sobotu oznámila, že bola v Kyjive, aby sa stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Na mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že „vyhodnotia spoločnú prácu potrebnú pre rekonštrukciu a pokrok Ukrajiny na jej európskej ceste“. 

Odpoveď Európskej únie na žiadosť Ukrajiny o prijatie za člena bloku bude hotová do konca tohto týždňa. Povedala to v sobotu počas návštevy Kyjiva predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Volodymyrom Zelenským šéfka EK uviedla, že diskusie s ukrajinským lídrom „nám umožnia do konca budúceho týždňa dokončiť posudzovanie,“ či odporučíme Ukrajinu za kandidátsku krajinu na členstvo. Odporúčanie by bolo predbežným krokom v dlhom procese. Informuje o tom portál news.sky.com.

Von der Leyenová Zelenskému povedala, že napriek pokroku v reformách administratívy a ďalších oblastí je stále potrebné veľa urobiť. „Urobili ste veľa v posilnení vlády zákona, ale stále sú potrebné reformy, napríklad v boji proti korupcii,“ konštatovala. Zelenskyj sa vyjadril, že „celá Európa je pre Rusko terčom a Ukrajina je len prvou etapou tejto agresie“. „Preto pozitívna odpoveď EÚ na žiadosť Ukrajiny o členstvo môže byť pozitívnou odpoveďou na otázku, či európsky projekt má vôbec budúcnosť,“ vyhlásil.

Viac..  Tri štáty EÚ sa dohodli na prístupe k regulovaniu umelej inteligencie

Von der Leyenová bola od začiatku ruskej invázie už druhýkrát na návšteve Ukrajiny. Zároveň bola jednou z prvých európskych lídrov, ktorí Ukrajinu počas vojny navštívili.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices