hlasovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci z dvoch výborov odmietli zaradenie zemného plynu a jadra ako udržateľných energií

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výborov pre hospodárstvo a životné prostredie v utorok vyjadrili námietku proti zaradeniu zemného plynu a jadrovej energie na zoznam udržateľných ekonomických aktivít Európskej únie (EÚ). Uštedrili tak ranu Európskej komisii (EK), ktorá navrhla ich zaradenie do jej plánov pre budovanie ekologickejšej budúcnosti. Poslanci z oboch výborov prijali námietku proti návrhu 76 hlasmi za, 62 proti a štyria sa zdržali. Rezolúciu tak na budúci mesiac preskúma celý EP. Ak sa proti nej postaví absolútna väčšina zákonodarcov, Komisia bude musieť svoje nariadenie stiahnuť alebo zmeniť a doplniť.

Systém EK ekologického označovania investícií definuje, čo sa kvalifikuje ako investícia do udržateľnej energie. Za určitých podmienok by mohla byť súčasťou mixu aj energia z plynu a jadra, čo súkromným investorom uľahčí investovať peniaze do oboch. Komisia pritom verí, že zaradenie jadra a plynu ako prechodných zdrojov energie urýchli jej úsilie o zníženie emisií. „Poslanci uznávajú úlohu jadrového a fosílneho plynu pri zabezpečovaní stabilných dodávok energie počas prechodu na udržateľné hospodárstvo. Domnievajú sa však, že technické skríningové normy navrhnuté Komisiou v jej delegovanom nariadení na podporu ich začlenenia nerešpektujú kritériá pre environmentálne udržateľné hospodárske činnosti,“ vysvetlil EP.

Viac..  EK: prísnejšie zníženie emisií do roku 2040 a oznámenie o hospodárení s oxidom uhličitým v priemysle

Keďže cieľom EÚ je dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent, EK tvrdí, že takzvaný systém klasifikácie taxonómie je kľúčový pre priame investície do udržateľnej energie. Odhaduje sa, že na splnenie cieľov do roku 2030 bude potrebných asi 350 miliárd eur investícií ročne.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Slovenská vláda bude musieť zabojovať o investície do jadra

Európsky parlament vo svojom výbore pre energetiku a priemysel schválil tento týždeň reformu trhu s …

Consent choices