Vakcína. PHOTO: © European Union 2020

Európsky úrad HERA zabezpečil vakcíny proti opičím kiahňam

Európsky úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) uzavrel kontrakt so spoločnosťou Bavarian Nordic na nákup 109 090 dávok ich vakcíny tretej generácie v reakcii na súčasné prepuknutie opičích kiahní. Dohoda rýchlo sprístupní vakcíny všetkým členským štátom Európskej únie (EÚ), Nórsku a Islandu. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia (EK).

V mene HERA a pre úrad zaobstarala vakcínu tretej generácie Európska výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA), ktorú zastrešuje EK. Vakcíny kúpili prostredníctvom programu EU4Health. Je to prvý raz, čo sa rozpočet EÚ využíva prostredníctvom tohto programu na priamy nákup vakcín pre členské štáty. HERA vakcíny sprístupní členským štátom na pomernom základe, počnúc tými, ktoré to najviac potrebujú.

Spomenutá vakcína je jediná, ktorú schválili na úrovni EÚ na ochranu dospelých proti pravým kiahňam. Vakcína proti pravým kiahňam však chráni ľudí aj pred opičími kiahňami, keďže tieto vírusy sú si príbuzné. Niektoré členské štáty už udelili vnútroštátne výnimky umožňujúce dočasné použitie vakcíny proti vírusu opičích kiahní, pričom Európska lieková agentúra (EMA) je pripravená podporiť členské štáty pri sprostredkovaní takýchto výnimiek a proaktívne kontaktovala spoločnosť, aby urýchlila regulačný proces. Na základe najväčšieho počtu prípadov sa dodávky začnú už koncom mesiaca pre prioritné členské štáty, ktoré udelili vnútroštátne výnimky pre vakcínu.

Viac..  Komisia odporúča nové opatrenia týkajúce sa rakoviny, ktorej možno predchádzať očkovaním

Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá má príznaky podobné pravým kiahňam, len miernejšie. Sú najbežnejšie pre strednú a západnú Afriku a v Európe sa šíria po prvý raz. Od 18. mája v 19 členských štátoch EÚ, v Nórsku a na Islande nahlásili okolo 900 prípadov tohto ochorenia.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EIB, EK a Gatesovci chcú každoročne ochrániť 370 miliónov detí pred detskou obrnou

Európska komisia, Európska investičná banka a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov oznámili založenie nového finančného …

Consent choices