stavba
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Stavebníctvo únie v apríli medziročne stúplo o 3 %

Sezónne upravená stavebná produkcia eurozóny v apríli medzimesačne klesla o 1,1 percenta a v rámci celej Európskej únie (EÚ) sa zmenšila o 1,2 percenta. Medziročne stavebníctvo eurozóny aj celej EÚ v apríli vzrástlo zhodne o 3 percentá. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Slovenské stavebníctvo v apríli medzimesačne oslabilo o 3,7 percenta, čiže výraznejšie v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ. Slovenská stavebná produkcia klesla aj medziročne, a to o 2,5 percenta. Medziročný pokles pritom bol tretí najhorší v rámci krajín EÚ, z ktorých boli údaje dostupné. Výraznejšie sa stavebná produkcia medziročne zmenšila len v Rumunsku (-8,1 %) a v Španielsku (-3,8 %). Najviac stavebníctvo medziročne vzrástlo v Taliansku (16,9 %), Poľsku (11,6 %) a v Slovinsku (7,7 %).

Viac..  Štúdia: obchod EÚ otvára nové obchodné príležitosti pre agropotravinárskych vývozcov z EÚ

Medzimesačne najviac stavebná produkcia v apríli klesla v Slovinsku (-7,4 %), Maďarsku (-5,9 %) a Poľsku (-5,1 %). Medzimesačný rast stavebnej výroby evidovali vo Francúzsku (1,2 %), Fínsku (0,9 %) a v Španielsku (0,2 %).

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Produkcia stavebníctva eurozóny aj celej EÚ v marci klesla

Stavebná produkcia v eurozóne sa v marci 2023 prvýkrát za tri mesiace znížila. Prispel k …

Consent choices