Minister Roman Mikulec na rokovaní ministrov vnútra EÚ v Prahe. ZDROJ: MINV SR

Ministri vnútra podporili ukrajinského kolegu, zhodli sa na potrebe úzkej spolupráce v EÚ

Ministri vnútra krajín EÚ dnes  rokujú na neformálnej Rade ministrov vnútra v Prahe vrátane šéfov rezortu vnútra Ukrajiny a Moldavska. Ministri predpoludním diskutovali o hrozbách pre vnútornú bezpečnosť, ktoré vyplývajú z ruskej vojnovej agresie proti Ukrajine. Roman Mikulec vo vystúpení podporil vojnou skúšanú Ukrajinu, predstavil kroky Slovenska a jeho pomoci, tiež spolu s ďalšími ministrami vnútra podporil vstup Ukrajiny a Moldavska do Európskej únie.

„Slovenská republika venuje vysokú pozornosť hrozbám vyplývajúcim z ruskej útočnej vojny proti Ukrajine a v predstihu adekvátne reagujeme na vzniknuté situácie. Od začiatku krízy je každá osoba, ktorá prekročí vonkajšiu hranicu EÚ, kontrolovaná v národných informačných systémoch, ako aj v informačných systémoch EÚ a Interpolu. Naše zložky situáciu veľmi pozorne monitorujú a v prípade potreby pristupujú k potrebným krokom. Ukrajina má našu plnú podporu a preto jej vstup do EÚ vrátane Moldavska plne podporujem. Uvedomujem si tiež dôležitosť spolupráce so spomínanými dvomi krajinami, či už je to v oblasti vnútornej bezpečnosti, alebo ochrany hraníc, kde má dôležitú úlohu Europol a Frontex. Vzájomná pomoc krajín Európy je v súčasnosti veľmi dôležitá. Za Slovensko môže ako príklad slúžiť nasadenie už dvoch skupín forenzných expertov na pomoc pri vyšetrovaní vojnových zločinov na Ukrajine. S potešením som prijal informáciu, že ukrajinská strana považovala postupy slovenskej skupiny za vysoko profesionálne a zapojila do aktivít aj svojich expertov pre získanie skúseností. Na Slovensku sme tiež zriadili špecializované centrá na boj proti hybridným hrozbám, v rámci EÚ je potrebné naďalej aktívne a úzko spolupracovať,“ povedal na rokovaní minister vnútra SR Roman Mikulec.

„Ďakujem veľmi pekne za prejavenú pomoc a solidaritu voči našej krajine. Vojna radikálne zmenila aj fungovanie nášho ministerstva vnútra. Zničené boli letiská, zariadenia kritickej infraštruktúry, mnoho nemocníc a zdravotníckych zariadení, mostov či staníc. Dôležitým rozmerom, ktorý je pre nás aktuálny, je odmíňovanie. Veľmi dôležitý je pre nás mechanizmus civilnej ochrany EÚ, veľmi nám v rámci neho pomohli darované vozidlá či už pre záchranárov, policajtov alebo na evakuáciu ľudí. Som si istý, že keď spojíme sily s Európou, dokážeme zvíťaziť. Sláva Ukrajine,“ sú slová, ktoré povedal Denis Monastyrsky, minister vnútra Ukrajiny.

Viac..  Štáty EÚ prijali sprísnenú smernicu o boji proti obchodovaniu s ľuďmi

„Vyjadrujem podporu ukrajinskému ministrovi vnútra a tiež jeho ľudu. Uvedomujeme si zároveň, že to má obrovský dopad na našu bezpečnosť a je kľúčové, aby sme spolupracovali. Budeme čeliť pašovaniu strelných zbraní z vojnových území do EÚ, ale aj obchodovaniu s ľuďmi. V rámci EÚ musíme preto prehodnotiť bezpečnostnú politiku, musíme zintenzívniť spoločné operatívne akcie, potrebujeme pracovať v online priestore. Musíme tiež zostať obozretní voči hrozbám, ktoré môžu vyplynúť z konfliktu na Ukrajine. Sme pripravení Ukrajinu a Moldavsko plne podporiť na členstvo v EÚ a chceme zároveň poskytnúť podporu a spoluprácu pri vyšetrovaní vojnových zločinov a pri odmíňovaní,“ uzavrela Ylva Johansson eurokomisárka pre vnútorné veci.

O mam

Odporúčame pozrieť

R. Káčer: EÚ vytrvá v podpore Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 23. januára …

Consent choices