Pláž v Grécku. PHOTO: archív EN

MZV upozorňuje: Aj v dovolenkármi obľúbenom Grécku už stúpa počet nakazených na COVID-19

Počet nakazených novým koronavírusom stúpa aj v Grécku, kam často mieria i Slováci. Denne tam zaznamenávajú okolo 12-tisíc nových prípadov, najväčší počet v Aténach a na ostrovoch Mykonos, Milos, Ios a na Kréte. Počet aktívnych prípadov na celoštátnej úrovni sa v súčasnosti odhaduje na 150-tisíc až 200-tisíc. Slovenské veľvyslanectvo v Aténach odporúča preventívne nosiť rúško pri pohybe vo väčšej skupine ľudí a v dave. V platnosti zostáva povinné rúško v nemocniciach, domovoch dôchodcov, v mestskej hromadnej doprave bez miestenky, vo vnútorných priestoroch lodí a v taxíkoch.

Od 1. mája 2022 sa už cestujúci prichádzajúci do Grécka nemusia pri vstupe do krajiny preukazovať digitálnym COVID certifikátom EÚ, potvrdením o prekonaní COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu. Nie je povinné ani vypĺňať formulár na vyhľadávanie cestujúcich (PLF).

V prípade straty či krádeže cestovných dokladov môže zastupiteľský úrad vydať slovenskému občanovi náhradný cestovný doklad. Ide o doklad s územnou a časovou platnosťou určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať. Jedným z prvých krokov je ohlásiť stratu dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získať o tom potvrdenie. Ako informuje slovenská konzulka v Grécku Petra Prosňanská, náhradný doklad si môžu Slováci vybaviť na našom zastupiteľskom úrade v Aténach alebo na honorárnom konzuláte v Thessalonikách a v meste Chania na Kréte.

Viac..  Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že …

Consent choices