Komisia prijala nový európsky inovačný program, ktorého cieľom je dostať Európu na čelo novej vlny špičkových technologických inovácií a startupov. Pomôže tak Európe vyvíjať a uvádzať na trh nové technológie, ktoré pomôžu pri riešení najnaliehavejších spoločenských výziev. Cieľom nového európskeho inovačného programu je urobiť z Európy celosvetovo popredného aktéra v oblasti inovácií. Európa chce byť miestom, kde najlepšie talenty pracujú ruka v ruke s najlepšími spoločnosťami, kde sa darí špičkovým technologickým inováciám a kde v rámci celého kontinentu vznikajú prelomové inovatívne riešenia, ktoré sa stanú inšpiráciou pre celý svet.
Európa vďaka svojmu vedúcemu postaveniu v oblasti inovácií, a najmä novej vlne špičkových technologických inovácií, ktoré si vyžadujú výskum a vývoj a vysoké investície kapitálu, posilní svoju ústrednú úlohu pri formovaní zelenej a digitálnej transformácie. Špičkové technologické inovácie posilnia vedúce postavenie Európy v oblasti technológií a pomôžu nájsť inovačné riešenia naliehavých spoločenských problémov, akými sú zmena klímy a kybernetické hrozby. Z týchto inovácií budú profitovať všetky odvetvia od energie z obnoviteľných zdrojov, cez poľnohospodárske technológie, stavebníctvo až po mobilitu a zdravie, v dôsledku čoho sa bude riešiť otázka potravinovej bezpečnosti, zníži sa energetická závislosť, občania budú zdravší a naše hospodárstva budú konkurencieschopnejšie. Závažné dôsledky ruskej vojenskej agresie dodali týmto otázkam ešte väčšiu naliehavosť a podnietili k strategickým zmenám politiky s cieľom zabezpečiť prosperitu a bezpečnosť EÚ.
Margrethe Vestagerová, výkonná podpredsedníčka pre Európu pripravenú na digitálny vek, vyhlásila: „Musíme posilniť naše inovačné ekosystémy, aby sme mohli vyvinúť technológie zamerané na človeka. Tento nový inovačný program vychádza z významnej práce, ktorá bola v posledných rokoch vykonaná v oblasti inovácií, a pomôže nám urýchliť našu digitálnu a zelenú transformáciu. Program vychádza z oblastí digitalizácie, fyziky a biológie a umožní nám lepšie riešiť problémy vyvolávajúce vážne obavy, akými sú ukončenie závislosti od fosílnych palív alebo zabezpečenie dodávok potravín udržateľným spôsobom.“
Marija Gabrielová, komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, v tejto súvislosti uviedla: „Nový európsky inovačný program dopomôže inovátorom, startupom a rozširujúcim sa podnikom k tomu, aby sa ich inovačné podniky stali svetovými lídrami v oblasti inovácií. Viac ako rok sme viedli konzultácie so zainteresovanými stranami, akými sú lídri v oblasti inovačných ekosystémov, startupy, jednorožce, zakladateľky podnikov, ženy pracujúce v kapitálových podnikoch, univerzity a podniky. Spoločnými silami vytvoríme z Európy globálnu mocnosť v oblasti špičkových technologických inovácií a startupov.“
Nový inovačný program bude stavať na podnikateľskom zmýšľaní Európanov, vedeckej excelentnosti, sile jednotného trhu a demokratických spoločností, a bude:
- zlepšovať prístup k financovaniu európskych startupov a rozširujúcich sa podnikov, napríklad mobilizáciou nevyužitých zdrojov súkromného kapitálu a zjednodušením pravidiel kótovania;
- zlepšovať podmienky, aby mali inovátori väčší priestor na experimentovanie s novými nápadmi v experimentálnom regulačnom prostredí;
- pomáhať pri tvorbe „regionálnych inovačných údolí“, čím sa posilní a zlepší prepojenie aktérov v oblasti inovácií v celej Európe, a to aj v zaostávajúcich regiónoch;
- lákať a udržiavať talenty v Európe, napríklad školením 1 milióna talentov v oblasti špičkových technológií, posilnením podpory pre ženy inovátorky a inováciou akciových opcií pre zamestnancov startupov;
- zlepšovať politický rámec použitím zrozumiteľnejšej terminológie, ukazovateľov a dátových súborov, ako aj poskytovaním politickej podpory pre členské štáty.
V novom európskom inovačnom programe je stanovených 25 cielených opatrení v rámci piatich hlavných iniciatív:
- Financovanie rozširujúcich sa podnikov zmobilizuje inštitucionálnych a iných súkromných investorov v Európe, aby investovali do rozširujúcich sa európskych startupov pôsobiacich v oblasti špičkových technológií a profitovali z nich.
- Umožnenie vzniku inovácií vytvorením priestorov na experimentovanie a verejným obstarávaním uľahčí inovácie prostredníctvom zlepšených rámcových podmienok vrátane experimentálnych prístupov k regulácii (napr. experimentálne regulačné prostredia, testovacie zariadenia, živé laboratóriá a inovačné obstarávanie).
- Urýchlenie a posilnenie inovácií v európskych inovačných ekosystémoch v celej EÚ podporí vytvorenie regionálnych inovačných údolí a pomôže členským štátom a regiónom nasmerovať aspoň 10 miliárd EUR do konkrétnych medziregionálnych inovačných projektov vrátane špičkových technologických inovácií pre kľúčové priority EÚ. Podnieti tiež členské štáty k tomu, aby podporovali inovácie vo všetkých regiónoch v rámci integrovaného využívania politiky súdržnosti a nástrojov programu Horizont Európa.
- Podpora, prilákanie a udržanie talentov v oblasti špičkových technológií zabezpečia príliv dôležitých talentov v oblasti špičkových technológií do EÚ a ich rozvoj prostredníctvom série iniciatív vrátane inovačného systému stáží pre startupy a rozširujúce sa podniky, okruhu talentov EÚ, ktorý má pomôcť startupom a inovatívnym podnikom pri hľadaní talentov z krajín mimo EÚ, programu na podporu podnikavosti a vodcovských schopností žien a priekopníckej práce na akciových opciách pre zamestnancov startupov.
- Zlepšenie nástrojov na tvorbu politiky bude kľúčom k rozvoju a využívaniu odolných, porovnateľných dátových súborov a spoločných vymedzení pojmov (startupy, rozširujúce sa podniky), ktoré môžu slúžiť ako podklad politikám na všetkých úrovniach a v celej EÚ, a môžu tiež prispieť k zabezpečenie lepšej koordinácie politík na európskej úrovni prostredníctvom fóra Európskej rady pre inováciu.
Nový európsky inovačný program vychádza z dôležitých krokov, ktoré už EÚ na podporu inovácií podnikla, a jeho cieľom je urýchliť rozvoj a rozširovanie inovácií v celej Únii prostredníctvom uceleného súboru opatrení.
Súvislosti
Inovačná politika je kľúčovou oblasťou politiky a jej súčasťou sú najvýznamnejšie iniciatívy a investície EÚ.
Toto úsilie dopĺňa práca na európskom výskumnom a inovačnom priestore (EVP), ktorého cieľom je vybudovať skutočný jednotný európsky trh výskumu a inovácií. Opatrenia uvedené v tomto oznámení, rozdelené do piatich hlavných iniciatív, využijú silné stránky jednotného európskeho trhu, silnú priemyselnú základňu, talenty, stabilné inštitúcie a demokratické spoločnosti s cieľom podporiť špičkové technologické inovácie v Európe a využiť príležitosti, ktoré ponúka dvojaká transformácia a potreba budúcej strategickej autonómie.
Špičkové technologické inovácie vychádzajú zo špičkovej vedy, technológie a inžinierstva, často spájajú pokroky v oblasti fyziky, biológie a digitalizácie a majú potenciál poskytnúť transformačné riešenia v súvislosti s globálnymi výzvami. Špičkové technologické inovácie, ktoré vznikajú z rastúcej skupiny inovačných startupov v EÚ, majú potenciál stimulovať inovácie v celom hospodárstve.
Súbor nástrojov inovačnej politiky EÚ sa v priebehu rokov rozširoval a zároveň s ním sa zmenilo aj inštitucionálne prostredie. Vďaka pilieru Inovatívna Európa došlo v rámci programu Horizont Európa k rozvoju existujúcich a vzniku nových nástrojov na podporu startupov, rozširujúcich sa podnikov a malých a stredných podnikov (ďalej len „MSP“). Cieľom Európskej rady pre inovácie (EIC), ktorá bola založená v roku 2021 a disponuje rozpočtom vo výške 10 miliárd EUR, je podporovať inovácie počas celého inovačného životného cyklu, od počiatočných štádií výskumu až po overenie koncepcie, transfer technológií a financovanie a rozširovanie startupov a MSP. Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) prevzal ďalšie úlohy tým, že vytvoril nové znalostné a inovačné spoločenstvá, napríklad v oblasti kultúry a kreatívneho sektora, a začal klásť väčší dôraz na riešenie regionálnych rozdielov a na zvyšovanie podnikateľských a inovačných kapacít v inštitúciách vysokoškolského vzdelávania. Prostredníctvom iniciatívy európskych inovačných ekosystémov v rámci programu Horizont Európa sa EÚ zameriava aj na vytváranie prepojenejších a efektívnejších inovačných ekosystémov na podporu rozširovania spoločností, podnecovanie inovácií a stimulovanie spolupráce medzi vnútroštátnymi, regionálnymi a miestnymi aktérmi v oblasti inovácií.
Invázia Ruska na Ukrajinu ešte viac zdôraznila potrebu rozvoja inovácií. Zároveň podnietila ďalšiu podporu ukrajinského znalostného a inovačného spoločenstva – vedcov a výskumných pracovníkov, ktorí významne prispievajú k výskumu a inováciám v EÚ. EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporila ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR. Dopĺňa tak iniciatívy „Európsky výskumný priestor pre Ukrajinu“ (ERA4Ukraine), Horizont4 Ukraine a ERC pre Ukrajinu, ako aj špecializovaný štipendijný program vo výške 25 miliónov EUR v rámci akcií Marie Curie-Skłodowskej (MSCA) pre výskumníkov vysídlených z Ukrajiny.