
📢 Preto sme spolu s kolegami z Európskeho parlamentu vyzvali vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, Josepa Borrella, aby Únia aktívnejšie prispievala k dosahovaniu trvalo udržateľného mieru. Od posledného otvoreného konfliktu v roku 2020 sme v Európskom Parlamente navrhli viacero konkrétnych krokov. Nemôžeme tolerovať časté porušovanie prímeria alebo nenávistnú rétoriku.
🌍 EÚ nemôže pri svojich ambíciách – a snahe chrániť hodnotový svet, na ktorom vznikla – zostávať nemým pozorovateľom konfliktov. Už vôbec nie, ak sa dejú v krajinách, s ktorými má rozvinuté rozmanité projekty spolupráce s potenciálom aktívne tieto konflikty riešiť.
Miriam Lexmann, europoslankyňa /KDH, EPP/.
Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom. V septembri 2020 v oblasti prepukli ďalšie intenzívne boje. Konflikt ukončila dohoda o prímerí sprostredkovaná Ruskom, v rámci ktorej Azerbajdžan získal kontrolu nad veľkými časťami regiónu a okolitými územiami. Boje si vyžiadali viac ako 6 600 životov.
Strety medzi azerbajdžanskými a arménskymi separatistickými silami v regióne Náhorný Karabach si počas týždňa vyžiadali životy troch vojakov. Karabašskí vojenskí predstavitelia povedali, že útoky dronmi vykonané azerbajdžanskými silami zabili dvoch ich vojakov a zranili ďalších 14. Ministerstvo obrany v Azerbajdžane zas uviedlo, že jeden z ich vojakov zomrel pri „teroristickom útoku ilegálnych arménskych vojenských formácií“. Azerbajdžanská armáda podľa rezortu vykonala odvetnú operáciu, pri ktorej zabila a zranila nešpecifikovaný počet „ilegálnych arménskych militantov“. Líder separatistov v Náhornom Karabachu Arajik Harutjunjan v stredu oznámil čiastočnú mobilizáciu, co ďalej podnietilo napätie v regióne.
(redakcia/AP/SITA).