hajsel
Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: redakcia/red.

Europoslanec Hajšel: Nie vo všetkých priemyselných sektoroch sa dá plyn nahradiť, nie je to technicky možné

Do Chorvátska dorazil ďalší tanker s LNG, ktorý nakupuje SPP už od začiatku tohto roka za účelom zvýšenia energetickej bezpečnosti, nezávislosti a diverzifikácie dodávok plynu na Slovensko. SPP zároveň pokračuje vo vtláčaní plynu do zásobníkov, pričom súčasný objem zásob radí Slovensko medzi najlepšie pripravené krajiny v Európe.

Najnovší náklad LNG v objeme 0,84 TWh/ 80 miliónov m3, ktorý pre svojich zákazníkov nakúpil SPP, je v poradí už šiestou dodávkou LNG od začiatku tohto roka. Celkovo import LNG na Slovensko vďaka SPP dosiahol zatiaľ objem vo výške 4,9 TWh (450 miliónov m3). Napriek kráteniu dodávok plynu na základe dlhodobého kontraktu sa SPP taktiež naďalej darí vtláčať plyn aj do zásobníkov. Celkovo má Slovensko v súčasnosti uskladnených v zásobníkoch plynu, vrátane strategických zásob, takmer 31,5 TWh, čo predstavuje približne 55 % jeho ročnej spotreby. Tento objem radí našu krajinu na čelo najpripravenejších krajín, konkrétne na druhé miesto. Na prvom mieste je síce Lotyšsko, ale jeho podzemné zásobníky slúžia aj susednému Estónsku.

„To, že sme dokázali od začiatku tohto roka, v neľahkých podmienkach, ktoré v súčasnosti na trhu s energiami sú, zabezpečiť viac ako 65 % našich dodávok prostredníctvom LNG, diverzifikačných kontraktov a zásobami plynu, je významným úspechom nášho obchodného tímu a prejav vysokej profesionality a spoľahlivosti SPP,“ vyhlásil v tejto súvislosti Richard Prokypčák, generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva SPP.

Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov ku dnešnému dňu, spolu s pravidelnými dodávkami, aj na základe diverzifikačného kontraktu a ďalšieho nákupu LNG, dáva spoločnosti dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládne bez vplyvu na dodávky pre svojich zákazníkov. Pre Slovensko je však z hľadiska dostupnosti dodávok plynu kľúčové, aby bolo zachované fungovanie trhu v Európe a fungujúce cezhraničné prepojenia medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ.

Europoslanec Hajšel: Nie vo všetkých priemyselných sektoroch sa dá plyn nahradiť, nie je to technicky možné

„Európska sieť ENTSOG odhaduje, že prípadné masívne prerušenie dodávok ruského plynu od leta by spôsobilo, že v EÚ nebudeme vedieť zaplniť zásobníky na viac ako 65-71 percent, čo vytvorí deficit plynu vo výške 20 miliárd kubíkov počas nasledujúcej zimy pri normálnych teplotách,“ upozorňuje europoslanec Robert Hajšel na sociálnej sieti. „Treba mať tiež na pamäti, že nie vo všetkých priemyselných sektoroch a ani vo výrobe elektriny sa tento chýbajúci plyn dá nejako nahradiť, pretože to jednoducho nie je technicky a ekonomicky ani možné,“ dodáva.

Viac..  R. Hajšel: Z EURÓPSKEJ PODPORY VODÍKA MÔŽE ŤAŽIŤ AJ SLOVENSKO

SPP tvrdí, že venuje posledné mesiace maximálne úsilie zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých svojich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti. Pre zimné obdobie je dôležité zabezpečenie kombinácie dostatočných zásobníkových kapacít a celoročného stabilného toku plynu. Vďaka dôslednej príprave patrí Slovensko v tejto oblasti, pred nadchádzajúcou zimnou sezónou, medzi najpripravenejšie krajiny Európy.

SPP sa uzavretím diverzifikačného kontraktu na dodávky plynu z ťažobných polí v Severnom mori, dodávkami skvapalneného plynu LNG, vtláčaním plynu do zásobníkov a ďalšími obchodnými operáciami, podarilo v krátkom čase výrazne posilniť energetickú nezávislosť Slovenska a prispieť k diverzifikácii zdrojov a zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu.

V súčasnosti SPP využíva na dodávku skvapalneného plynu najmä LNG terminály v Chorvátsku a Taliansku, v blízkej budúcnosti, po ich spustení do prevádzky, by k nim mohli pribudnúť aj LNG terminály v Nemecku. K ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti dodávok môžu od októbra prispieť dodávky plynu z Talianska, pre ktoré SPP zabezpečil ročnú prepravnú kapacitu. Spolu so stále fungujúcou prepravnou trasou cez Ukrajinu a vyššie uvedenou severnou trasou zo Severného mora, ide o ďalšiu možnosť, ako dopraviť potrebné objemy plynu na Slovensko aj z juhu.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Slovenské podniky by vďaka vodíkovej banke mohli využívať zelený vodík, hovorí europoslanec Robert Hajšel

Energetická sebestačnosť a bezpečnosť sú témy, ktoré posledné roky v súvislosti s vojnou na Ukrajine …

Consent choices