poziar
Ilustračné PHOTO: © European Union.

V únii už tento rok v dôsledku lesných požiarov zhorelo rekordných 700-tisíc hektárov

Lesné požiare v tomto roku dosiaľ v Európskej únii (EÚ) spálili rekordných 700-tisíc hektárov. Informuje o tom spravodajský portál Euronews s odvolaním sa na informácie Európskej komisie (EK).

V Európe čelíme náročnému letu, keď už dosiaľ zhorelo viac ako 700-tisíc hektárov, čo je najviac v tejto časti roka od roku 2006,“ uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Podľa údajov z Európskeho informačného systému o lesných požiaroch (EFFIS) bolo zatiaľ najviac zasiahnuté Španielsko s viac ako 283-tisíc hektármi. Nasledujú Rumunsko (150 735), Portugalsko (86 631), Francúzsko (62 102) a Taliansko (42 835). V uplynulých rokoch stúpol aj počet požiarov, pričom do polovice augusta ich v eurobloku registrovali viac ako 2 300, zatiaľ čo v rokoch 2006 až 2021 bol priemer 1 349.

Viac..  EP podporil pravidlá na zníženie znečistenia ovzdušia ťažkými vozidlami

Pravdepodobnosť a vážnosť lesných požiarov v Európe pritom zvyšuje klimatická zmena spôsobená ľuďmi. V tomto roku mnohé z nich posilnili vlny horúčav a tiež sucho, ktoré by mohlo byť podľa Spoločného výskumného centra Európskej komisie najhoršie za 500 rokov.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

požiar les KEX

Komisia predstavuje nový nástroj hodnotenia rizika lesných požiarov

Komisia predstavila prvé celoeurópske hodnotenie rizika divokých požiarov. Nový nástroj poskytuje harmonizované údaje a umožňuje porovnateľné hodnotenie …

Consent choices