wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2022.

Michal Wiezik: Každý desiaty Slovák/Slovenka žije stále bez prístupu ku kvalitnej pitnej vode

Politická strana Progresívne Slovensko (PS) napísala ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronike Remišovej (Za ľudí) otvorený list, v ktorom ju žiada, aby zabezpečila pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce na Slovensku. „Aktuálne je u nás 463 obcí bez bezpečného prístupu k pitnej vode, čo je približne pol milióna ľudí a podľa dát od Združenia miest a obcí Slovenska, kompletné pokrytie vodovodom má iba necelých 36 percent slovenských samospráv. Približne 900 z takmer 3000 našich obcí nemá ani meter kanalizácie. Žiaľ, situácia sa za posledné desaťročie výrazne nemení,“ uviedla členka predsedníctva PS Jana Hanuliaková.

„Každý desiaty Slovák/Slovenka žije stále bez prístupu ku kvalitnej pitnej vode. V roku 2022,“ hovorí europoslanec Michal Wiezik a vyzýva ľudí, aby obyvatelia, ktorých sa to týka, dali o sebe vedieť.  „Týka sa to aj vás? Žijete v obci bez verejného vodovodu a máte iba studňu, ktorá vám vplyvom sucha vyschla, alebo máte vodu znečistenú a nepitnú?“ Viac vo VIDEU:

Verejnú výzvu dodnes podpísalo na webstránke www.vodaprevsetkych.sk niekoľko tisíc ľudí a 25 starostov a starostiek. Ako ukázal prieskum medzi starostkami a starostami dotknutých obcí, problémom je vysoká miera byrokracie a administrácie, s ktorou si obce nevedia poradiť. „Súčasné verejné výzvy nereflektujú na skutočné potreby a podmienky obcí, situáciu komplikuje aj nevyhovujúca výška alokovaných finančných prostriedkov a malé obce nemajú finančné prostriedky ani len na samotné projektové dokumentácie,“ doplnila Hanuliaková.

Viac..  Komisia víta predbežnú dohodu o čistejšom ovzduší v EÚ

Progresívne Slovensko žiada ministerku Remišovú, aby iniciovala zmapovanie aktuálnej situácie budovania a stavu siete verejných vodovodov na Slovensku, bezodkladne alokovala dostačujúce množstvo nielen peňažných, ale aj ľudských zdrojov na pomoc obciam, ktoré potrebujú aktívnu podporu a spoluprácu zo strany štátu a aby zabezpečila odstránenie všetkých byrokratických prekážok a vytvorenie bezbariérových podmienok pre urýchlený rozvoj verejnej vodovodnej a kanalizačnej siete.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Podpredseda EP Hojsík a europoslanec Wiezik patria medzi najvplyvnejších europoslancov

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za …

Consent choices