pollak
Peter Pollák, europoslanec /OĽaNO, EPP/. PHOTO: FB PP.

Peter Pollák: Pred 54 rokmi prišli nepozvane ozbrojenci z Ruska, obsadili našu krajinu, vzbúrencov zabili

Slovensko, ako aj Česká republika si dnes pripomínajú 54. výročie okupácie vojskami Varšavskej zmluvy. V noci z 20. na 21. augusta 1968 totiž na územie vtedajšieho Československa vtrhli vojská Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky. Hoci vojská ostatných štátov Varšavskej zmluvy sa z územia ČSSR neskôr stiahli, ZSSR v Československu rozmiestnil svoje vojská. Tie sa nakoniec stiahli až v roku 1991.

„Pred 54 rokmi ľudí v Československu zobudil rachot ruských tankov, lietadiel a pol milióna vojakov, ktorí k nám prišli, lebo si jednoducho zmysleli, že na nás majú nárok! Viete si predstaviť, že k vám domov prídu nepozvaní ozbrojenci, ktorí vám obsadia dom, súrodencov ktorí sa vzoprú zastrelia, alebo pošlú do basy, kde ich budú mučiť a povedia Vám, že odteraz budete robiť to, čo oni povedia??!!! Pred 54 rokmi nepozvane prišli ozbrojenci z Ruska, obsadili našu krajinu, vzbúrencov zabili a desiatky rokov väznili všetkých, ktorí im pripomínali, že sú okupanti! Žiaľ toto sa stalo a naši rodičia to na vlastnej koži zažili!,“ hovorí europoslanec Peter Pollák /OĽaNO, EPP/.

Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie. Za prvého, neskôr generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa bol na jar roku 1969 zvolený Gustáv Husák, ktorý sa v roku 1975 stal aj prezidentom.

Viac..  Europarlament prijal pravidlá na zníženie, opätovné použitie a recykláciu obalov

Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala od 21. augusta do 3. septembra 1968 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. V súvislosti s pozvaním vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Európske mestá a obce musia byť silné. VIDEO

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices