estonsko EU
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Tallinn v rámci ďalšieho balíka sankcií voči Rusku navrhne úplné energetické embargo

Estónsko bude v rámci ôsmeho balíka sankcií Európskej únie (EÚ) voči Rusku pre jeho pokračujúcu vojnu na Ukrajine presadzovať úplné energetické embargo. Ako informovala estónska verejnoprávna televízia ERR, uviedol to minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu.

Tallinn podľa neho navrhne do balíka okrem úplného energetického embarga i nové skupiny tovarov a definitívne odpojenie ruských bánk od systému SWIFT. „Musíme pred príchodom zimy seriózne zvýšiť cenu agresie pre tohto agresora. Sedem predchádzajúcich balíčkov sa ukázalo ako nedostatočných na to, aby prinútili Putina ukončiť vojnu,“ poznamenal Reinsalu.

Estónsko taktiež navrhne zákaz vstupu Rusov do EÚ. „Viac ako desať miliónov občanov Ruskej federácie má teraz právo vstúpiť do Európskej únie. Niekto musí urobiť prvý krok. Dúfam, že sa nám podarí dosiahnuť celoeurópsku dohodu pre nejaké znenie,“ dodal estónsky minister zahraničných vecí.

Viac..  Miriam Lexmann: Teroristickým útokom Hamasu sme sa dostali na bod nula. Mierové rokovania už prebiehali

Reinsalu zdôraznil, že Kremeľ sa teraz snaží „hrať to na únavu Európy z vojny“. „Musíme povedať, že je to márna nádej. Sme pripravení pomôcť Ukrajine a vyvíjať tlak na Rusko. Treba ho toľko, aby bolo nútené ustúpiť. Je veľmi dôležité ukázať odhodlanie,“ podotkol Reinsalu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices