eurovolby
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Za účelom spojenia prezidentských volieb a eurovolieb v roku 2024 sa zmení ústava

Súčasné znenie Ústavy SR o niektorých lehotách týkajúcich sa prezidentských volieb sa v záujme spojenia druhého kola volieb prezidenta SR s voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024 zmení. Rozhodla o tom na svojom dnešnom zasadnutí vláda SR. Podľa návrhu z dielne rezortu vnútra voľbu prezidenta SR by mal predseda Národnej rady SR (NR SR) po novom vyhlásiť tak, aby sa prvé kolo volieb uskutočnilo najneskôr 30 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta a nie 60 dní, ako je tomu v súčasnosti.

„Zámerom pripravenej novelizácie volebných procesov je okrem iného zosúladenie termínov konania volieb do Európskeho parlamentu a druhého kola voľby prezidenta SR tak, aby sa konali v rovnaký deň a v rovnakom čase, keďže obe voľby sa budú konať v roku 2024 a pri oboch voľbách zvolení kandidáti získavajú volebný mandát na rovnaké obdobie piatich rokov,“ uvádza rezort s tým, že voličom by sa týmto vyšlo v ústrety a nemuseli by chodiť dvakrát k volebným urnám.

Rezort takisto navrhol, aby v prípade, že sa úrad prezidenta uvoľní pred uplynutím funkčného obdobia šéf parlamentu vyhlásil voľbu prezidenta do siedmich dní tak, aby sa prvé kolo volieb uskutočnilo najneskôr do 110 dní odo dňa vyhlásenia voľby prezidenta. Momentálne je príslušná lehota stanovená na 60 dní. Takisto ministerstvo navrhlo, aby v prípade zrušenia druhého kola prezidentských volieb predseda NR SR vyhlásil do siedmich dní nové voľby tak, aby sa uskutočnili do 110 dní od ich vyhlásenia. Momentálne je daná lehota stanovená na 60 dní.

Viac..  Guterres apeluje na Rusko, aby dodržiavalo sankcie OSN uvalené na KĽDR

Účelom zmien týchto lehôt by podľa ministerstva vnútra malo byť zavedenie spôsobu voľby prezidenta SR poštou. Voľba poštou totiž podľa rezortu predstavuje zložitý mechanizmus, ktorý je časovo náročný na prípravu, ako aj na vykonanie. Zmeny ústavy by v prípade odobrenia parlamentom mali nadobudnúť účinnosť 1. marca 2023.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Výsledok volieb je potešujúci, no nie je čas na veľké oslavy. VIDEO

Výsledok volieb je potešujúci, no nie je čas na veľké oslavy. Od zajtra sa začínajú …

Consent choices