Štátny tajomník Martin Klus na návšteve Grécka. PHOTO: FB M. Klus

M. Klus: Zhoda pri mnohých aktuálnych témach a silné spojenectvo sú predpokladom pre posilnenie vzťahov Slovenska a Grécka

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus rokoval v stredu, 24. augusta 2022, počas pracovnej návštevy Atén s alternujúcim ministrom zahraničných vecí pre európske záležitosti Helénskej republiky Miltiadisom Varvitsiotisom a s podpredsedom gréckeho parlamentu a predsedom Výboru pre európske záležitosti Nikitasom Kaklamanisom.

„Grécko je jedným z našich najdôležitejších partnerov v regióne, pričom nás spája aj členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Sme otvorení ďalšiemu rozvoju spolupráce, ktorá prinesie občanom oboch krajín hmatateľné výsledky,“ uviedol štátny tajomník Martin Klus.

Partneri ocenili nedávne zintenzívnenie vzťahov, pričom s M. Varvitsiotisom diskutoval aj o ruskej vojenskej agresii na Ukrajine, energetickej kríze a potrebe diverzifikácie zdrojov surovín, budúcnosti Európy, aktuálnej situácii vo východnom Stredomorí, vzťahoch s Tureckom a procese rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu, čo je zahraničnopolitická priorita Slovenska aj Grécka. „Rozširovanie Únie je najlepším nástrojom na udržanie mieru a stability v našom bezprostrednom susedstve, ale tiež dobrou investíciou do bezpečnosti a budúcej prosperity celej EÚ,“ dodal M. Klus.

O aktuálnych výzvach európskej politiky rokoval štátny tajomník M. Klus v Aténach aj s veľvyslankyňou Annou-Mariou Eleni Boura, riaditeľkou Diplomatického úradu predsedu vlády Gréckej republiky Kyriakosa Mitsotakisa.

Viac..  Týždeň v EP: Schengen, dlhodobý rozpočet EÚ, krátkodobé prenájmy, ECB aj Sacharovova cena

Na Kréte štátny tajomník odovzdal honorárnemu konzulovi Slovenskej republiky so sídlom v Chanii Stavrosovi Paterakisovi Striebornú plaketu Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR za jeho významný prínos k napĺňaniu cieľov zahraničnej politiky SR a šírenie dobrého mena Slovenska. „Grécko je posledné roky jednou z najpopulárnejších destinácií pre slovenských turistov. Teší ma, že vďaka útlmu pandémie COVID-19 môžeme opätovne rozbehnúť viaceré konkrétne projekty, či už v oblasti cestovného ruchu, kultúrnej diplomacie alebo biznisu. Samozrejme, takejto spolupráci a rozvoju turizmu by veľmi prospelo otvorenie pravidelných priamych letov, napríklad aj medzi Krétou a Slovenskom,“ uviedol M. Klus pri tejto príležitosti. Na Kréte sa stretol tiež so starostom mesta Chania Panagiotisom Simandirakisom, témami boli obchodná a kultúrna spolupráca.

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices