Ilustračné PHOTO: Európske Noviny/ Marco Németh

Investori naďalej považujú investičný trh strednej a východnej Európy za atraktívny

Väčšina ekonomík strednej a východnej Európy (CEE) zaznamenala rýchlejšie oživenie po pandémii ako západné ekonomiky Európskej únie. Najmä Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Pobaltie dosiahli obzvlášť dobré výsledky. Avšak, vzhľadom na závislosť ekonomík CEE od kapitálových tokov z iných častí sveta, ich môžu v druhom polroku 2022 ovplyvniť globálne inflačné tlaky, vyššie úrokové sadzby a problémy v dodávateľských reťazcoch spolu s možnou recesiou v Číne. Vyplýva to zo správy spoločnosti Colliers.

Objem investícií v regióne strednej a východnej Európy dosiahol za prvý polrok približne 5,3 miliardy eur a medziročne vzrástol o 8,5 %. Pomerne silná aktivita v prvom kvartáli sa v druhom štvrťroku opäť spomalila. Vysoký objem fúzií a akvizícií v podobe akvizícií a prevodov akcií sa však na objemoch neprejavil. Colliers odhaduje, že investičné objemy dosiahnu na konci tohto roka úroveň 9 až 10 mld. eur.

Viac..  Aktivisti kritizujú podmienky na kožušinových farmách v EÚ a žiadajú ich zákaz

V prvom polroku dominoval sektor kancelárií, pričom obzvlášť silná aktivita bola v Poľsku. Nasledoval maloobchod. Naďalej vysoký je dopyt po logistike a rezidenčných nehnuteľnostiach, brzdí ich však podľa spoločnosti Colliers nedostatočná ponuka dostupných produktov.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EK zvýši maximálnu sumu investičnej pomoci pre región Západné Slovensko o 10 %

Schválená zmena mapy regionálnej pomoci Slovenska Európskou komisiou (EK) umožní poskytnúť vyššie maximálne sumy pomoci …

Consent choices