EU vlajky
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Mimoriadne stretnutie európskych ministrov energetiky zvolali na 9. septembra

Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela zvolal rokovanie Rady ministrov Európskej únie (EÚ) pre energetiku na piatok 9. septembra. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii. Na nej okrem iného vyhlásil, že trh s energiami prestal fungovať. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Trh s elektrinou slúžil Európanom 30 rokov. Teraz si ale musíme pripustiť, že trh s energiami, aj keď niektorí minulý týždeň tvrdili…, že nemôže prestať fungovať, tak on naozaj prestal fungovať, zamrzol,“ povedal minister. Za vysoké ceny energií podľa neho môže predovšetkým vojna na Ukrajine. „Európa sa dopustila jednej veľkej chyby a tou chybou bola naivita v tom, či Rusko môže byť spoľahlivý partner a či je možné európsku energetickú bezpečnosť založiť na lacných dodávkach plynu z Ruskej federácie,“ skonštatoval Síkela.

Viac..  Komisia zasiela žiadosti o informácie spoločnostiam Meta a Snap podľa aktu o digitálnych službách

Už v piatok český premiér Petr Fiala oznámil, že Česko ako predsednícka krajina Rady EÚ zvolá urýchlené rokovanie Rady ministrov pre energetiku, ktoré by sa malo venovať konkrétnym mimoriadnym opatreniam na riešenie energetickej situácie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Komisia navrhuje predĺžiť núdzové opatrenia v oblasti energetiky o jeden rok

Komisia navrhla Rade predĺženie platnosti niekoľkých núdzových opatrení EÚ zavedených minulý rok na riešenie energetickej krízy. Hoci je …

Consent choices