EU vlajky
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Mimoriadne stretnutie európskych ministrov energetiky zvolali na 9. septembra

Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela zvolal rokovanie Rady ministrov Európskej únie (EÚ) pre energetiku na piatok 9. septembra. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii. Na nej okrem iného vyhlásil, že trh s energiami prestal fungovať. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Trh s elektrinou slúžil Európanom 30 rokov. Teraz si ale musíme pripustiť, že trh s energiami, aj keď niektorí minulý týždeň tvrdili…, že nemôže prestať fungovať, tak on naozaj prestal fungovať, zamrzol,“ povedal minister. Za vysoké ceny energií podľa neho môže predovšetkým vojna na Ukrajine. „Európa sa dopustila jednej veľkej chyby a tou chybou bola naivita v tom, či Rusko môže byť spoľahlivý partner a či je možné európsku energetickú bezpečnosť založiť na lacných dodávkach plynu z Ruskej federácie,“ skonštatoval Síkela.

Viac..  Vyjadrenie europoslankyne Miriam Lexmann (KDH) k tragickej situácii kresťanských Arménov utekajúcich z Náhorného Karabachu

Už v piatok český premiér Petr Fiala oznámil, že Česko ako predsednícka krajina Rady EÚ zvolá urýchlené rokovanie Rady ministrov pre energetiku, ktoré by sa malo venovať konkrétnym mimoriadnym opatreniam na riešenie energetickej situácie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

klima

Ciele Únie v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 sú ohrozené

Európsky dvor audítorov (EDA) v správe predstavenej v pondelok spochybnil úspešnosť záväzku EÚ znížiť do …

Consent choices