stihacka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Bundeswehr podporuje Scholzovu myšlienku „železnej kupoly“ pre Európu

Veliteľ nemeckého letectva Ingo Gerhartz v pondelok podporil návrh kancelára Olafa Scholza na vytvorenie celoeurópskeho systému protivzdušnej obrany. Referuje o tom web bild.de.

„Predovšetkým v oblasti protivzdušnej obrany a pozemnej podpory protivzdušnej obrany má určite zmysel, aby Európania spojili sily,“ povedal generálporučík Gerhartz počas návštevy estónskej leteckej základne v Ämari. Podľa neho by Európa mohla nakúpiť izraelský protiraketový obranný systém Arrow 3 a do prevádzky by mohol byť uvedený už v roku 2025. Zdôraznil však, že toto rozhodnutie musí prísť na politickej úrovni.

Nemecký kancelár už skôr uviedol, že má v úmysle vytvoriť celoeurópsky systém protivzdušnej obrany v reakcii na vojnu Ruska proti Ukrajine, pretože doteraz bola Európska únia bezbranná voči možným útokom nepriateľa. Pred študentmi Karlovej univerzity v Prahe v pondelok povedal, že Nemecko by mohlo pomôcť Ukrajine vybudovať delostrelectvo a sily protivzdušnej obrany v koordinácii s ostatnými západnými spojencami.

Viac..  I. Štefanec: Žiadame bezpečnosť pre novinárov, aktivistov, náboženské menšiny a opozíciu v Bangladéši

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ivan Stefanec

I. Štefanec: Najnovšie vyhrážanie sa Moskvy Moldavsku potvrdzuje správnosť rozhodnutia chrániť slovenský vzdušný priestor poľskou a českou armádou

Slovensko má za sebou prvý deň ochrany vzdušného priestoru Poľskom a Českom. Slovenskú republiku majú …

Consent choices