elektrina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

V Rakúsku sa pre vysoké ceny elektriny uvažuje o tzv. ochrannom štíte

Rakúska spolková krajina Viedeň navrhuje akýsi „ochranný štít“ na celoštátnej úrovni súvisiaci so zvýšenými cenami elektrickej energie. Ako referuje web kuriet.at s odvolaním sa na agentúru APA, takýto „ochranný štít“ by mohol predstavovať až desať miliárd eur.

Viedenský radca pre financie Peter Hanke tvrdí, že tento krok je potrebný, pretože v súčasnosti sa na burze za elektrinu požadujú „mesačné ceny“. Obzvlášť postihnutá je podľa neho tamojšia energetická spoločnosť Wien Energie, keďže jej vlastná produkcia je nižšia. Ochranný štít by mohol pomôcť i ďalším podobným firmám.

Spolkové krajiny ako Tirolsko či Vorarlbersko, ktoré by si na rozdiel od Viedne sami dokázali vyrobiť viac energie, by neboli až také zasiahnuté. Viedeň je však nútená nakupovať viac elektriny. Hanke vraví, že ochranný štít je „úplne normálny proces“, keďže zábezpeky sú vždy potrebné pri už uzatvorených budúcich transakciách a cena elektrina „explodovala smerom nahor“.

Viac..  Komisia poskytne novú pomoc na posilnenie konkurencieschopnosti a odolnosti MSP

Wien Energie tvrdí, že až donedávna sama dokázala uspokojovať dopyt, no už nedisponuje „bezpečnosťou v oblasti plánovania“ a dostala sa do bodu, keď potrebuje „celoštátne riešenie“. Wien Energie však uvádza, že je ekonomicky zdravá spoločnosť, ktorá nedosahuje žiadne straty.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

peniaze

EP: Rakúsko nepotrebuje ústavnú ochranu práva na hotovosť

Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) a vplyvný predstaviteľ Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Othmar Karas sa pripojil …

Consent choices