bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Vladimír Bilčík: Podporil som výzvu na zastavenie vydávania turistických víz pre Rusov

Štyri krajiny susediace s Ruskom podniknú tento mesiac kroky na obmedzenie vstupu ľuďom z Ruska do európskeho schengenského priestoru pre obavy z rastúceho a značného prílevu ruských občanov cez ich hranice. Poľsko a pobaltské štáty Estónsko, Litva a Lotyšsko sa dohodli na spoločnom regionálnom prístupe s „politickou vôľou a pevným úmyslom zaviesť národné dočasné opatrenia pre ruských občanov, ktorí sú držiteľmi víz Európskej únie (EÚ)“. Opatrenia by mali vstúpiť do platnosti v jednotlivých štátoch do 19. septembra.

„Sme presvedčení, že sa to stáva vážnou hrozbou pre našu verejnú bezpečnosť a pre celý spoločný schengenský priestor. Prichádzajú ľudia s cieľom podkopať bezpečnosť našich krajín,“ povedala vo štvrtok estónska premiérka Kaja Kallasová. Zároveň zdôraznila, že prijaté opatrenia neznamenajú úplný zákaz vstupu a budú platiť výnimky, ktoré budú mať disidenti, humanitárne prípady, rodinní príslušníci či držitelia povolení na pobyt. Kallasová dodala, že väčšina víz udelených Rusom bola vydaná predtým, ako Rusko vo februári napadlo Ukrajinu.

„Ruská vláda, ktorá zastupuje svojich občanov, nás v EÚ označila za nepriateľské štáty. Po bezstarostnej dovolenke túžiaci Rusi si najskôr musia upratať doma a dohodnúť sa, či chcú Európanov zničiť, alebo si sem chodiť užívať voľný čas. Toto obdobie by sme mali v Európe prečkať bez ruských turistov,“ upozorňuje europoslanec Vladimír Bilčík na sociálnej sieti. „Ako europoslanec za EPP Group in the European Parliament som nedávno podporil výzvu mojich europoslaneckých kolegov na zastavenie vydávania turistických víz,“ dodáva.

Viac..  Jozef Mihál: Žijeme v zvláštnej dobe, keď už existujú “kazítka”, ktoré treba legislatívne zakázať

Európska dvadsaťsedmička bola na augustovom samite rozdelená v otázke, či uvaliť široký zákaz udeľovania víz pre ruských občanov. Už v máji sprísnila vízové obmedzenia pre ruských predstaviteľov a podnikateľov, ale Poľsko a pobaltské krajiny vyzvali na širší zákaz pre turistov. Nemecko a Francúzsko sú napríklad skôr za sprísnenie vízových obmedzení pre Rusov namiesto ich úplného zákazu.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu EÚ zakázala leteckú dopravu z Ruska, ale Rusi stále môžu cestovať po zemi do Estónska a zrejme potom letia do iných európskych destinácií. „Cestovať do Európskej únie je privilégium, nie ľudské právo,“ vyhlásila Kallasová a dodala, že je „neprijateľné, aby občania agresorského štátu mohli voľne cestovať po EÚ, zatiaľ čo na Ukrajine ľudí mučia a vraždia“.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Vladimír Bilčík: Ak vieme akýkoľvek obal opätovne zrecyklovať, musíme to aj dôsledne robiť

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Parlament …

Consent choices