hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Martin Hojsík kritizuje výsledok rokovaní ministrov EÚ

hojsíkMimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) kritizuje výsledok stretnutia ministrov energetiky členských štátov Európskej únie (EÚ) v Bruseli, ktoré neprinieslo spoločné riešenie dramaticky rastúcich cien energie v čase, keď Rusko obmedzuje dodávky zemného plynu do Európy. „Situácia je vážna a riešenie na európskej úrovni nie je možné odkladať. Mrzí ma, že dnešné rokovanie sa skončilo iba dohodou o budúcej dohode a nie dohodou na aspoň niektorých konkrétnych krokoch a opatreniach, ako sa vysporiadať s energetickou krízou,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.

Výsledky stretnutia považuje Šimečka za krok dobrým smerom, ale ako podpredseda Európskeho parlamentu bude žiadať viac, rovnako by podľa neho mala byť aktívnejšia aj slovenská strana. Kľúčový bod, ktorý podľa Šimečku zatiaľ ministri ani Európska komisia neriešia, predstavuje vplyv vysokých cien plynu na cenu silovej elektriny, a tým ceny všetkej elektriny. „Najlepšie by bolo oddeliť cenu elektriny od ceny plynu celoeurópskej úrovni. Ak sa to však nepodarí dohodnúť, je potrebné aby tak mohli spraviť jednotlivé členské štáty, alebo ich skupiny na základe národnej alebo regionálnej situácie,“ uviedol podpredseda PS Martin Hojsík.

Zníženie špičkovej spotreby elektriny by malo byť podľa PS realizované napríklad podľa vzoru Nemecka a prostredníctvom špeciálnych programov pre rozvoj takzvaného demand side response managementu. Ďalším opatrením by mala byť daň z nadmerných ziskov z predaja lacnej ruskej ropy. „Aj preto sme navrhli stopercentné zdanenie nadmerných ziskov Slovnaftu. Táto pomoc by mala byť distribuovaná adresnou pomocou navrhnutou tak, aby zároveň motivovala k úsporám,“ uzavrel Šimečka.

Viac..  Eugen Jurzyca: Denne je zablokovaných v EÚ 200 miliárd eur pre pomalé medzibankové platby

Ministri energetiky na rokovaní neprekonali rozdiely v tom, či a ako zaviesť cenový strop na ruský zemný plyn, pričom stále vzdorujúce Maďarsko ho odmietlo s tým, že je to proti jeho záujmom. Ostatné krajiny sa rozchádzali v názore, či by sa cenový strop mal vzťahovať len na Rusko alebo aj na iných producentov. Ministri len dajú inštrukcie Európskej komisii, ktorá na budúci týždeň predloží návrh členským štátom. Tie to opäť prehodnotia a predpokladá sa, že rozhodnutie by mohli prijať začiatkom budúceho mesiaca. Komisia už vyzvala na cenový strop na ruský zemný plyn a snaží sa o „solidárny príspevok“ od európskych ropných a plynárenských spoločností, ktoré dosiahli mimoriadne zisky z nárastu nákladov na energiu.

(SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

sud

Nové pravidlá EÚ na ochranu kritických hlasov pred súdnym zastrašovaním

Európsky parlament v utorok potvrdil, že chce chrániť novinárov, aktivistov a akademikov a ich organizácie …

Consent choices