Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union.

Naživo zo Štrasburgu: Prejav Ursuly von der Leyen k Správe o stave únie

V stredu 14. septembra o 9:00 predstaví Ursula von der Leyenová každoročnú správu o stave Únie. Správa je pre Európsku komisiu príležitosťou nastaviť si nové ambície, obzrieť sa za predošlým rokom a naplniť záväzky, ktoré si Komisia doposiaľ stanovila. Zároveň priblíži priority, ktoré budú pre Európu kľúčové v budúcom roku.

Pandémia, vojna na Ukrajine, sankcie, prebiehajúca energetická kríza a návrhy na zmiernenie jej dopadov. Aj na tieto témy bude vo svojej tretej výročnej správe reflektovať predsedníčka Európske komisie Ursula von der Leyenová pred plénom Európskeho parlamentu v Štrasburgu. „Ide o prelomový moment pre našu Úniu. Našu bezpečnosť a ochranu nášho obyvateľstva nemôžeme považovať za samozrejmosť. Musíme sa o ne zasadzovať. Musíme do nich investovať. Musíme na nich niesť svoj spravodlivý podiel zodpovednosti,“ vysvetľuje predsedníčka Európskej komisie. Po vystúpení nasleduje rozprava v pléne Európskeho parlamentu.

Priamy prenos z prejavu predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej môžete sledovať vstredu 14. septembra 2022 o 9:00  tu:

Priority a úspechy Komisie Ursuly von der Leyenovej

Na začiatku svojho mandátu si Komisia Ursuly von der Leyenovej vytýčila mnoho ambicióznych cieľov zahŕňajúcich zelenšiu, digitálnejšiu a spravodlivejšiu Európsku úniu, ktoré boli úspešne naplnené. Medzi šesticu hlavných priorít patrí: Európska zelená dohoda; Európa pripravená na digitálny vek; Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí; Silnejšia Európa vo svete; Podpora európskeho spôsobu života a Nový impulz pre európsku demokraciu.

Európska komisia si svoje smerovanie udržala a úspešne napĺňa stanovené ciele, a to aj napriek tomu, že čelila dvom neočakávaným krízam – pandémii koronavírusu a neopodstatnenej a nevyprovokovanej vojne Ruska proti Ukrajine. Pandémia koronavírusu narušila životy miliónov ľudí v Európe a na celom svete. Od prvých dní sa Komisia angažovala na zastavení šírenia pandémie a na ochrane čo najväčšieho počtu ľudí pomocou vakcín. Vďaka tomu absolvovalo až 83,4 % dospelej populácie EÚ základné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Na hospodársky šok vyvolaný pandémiou reagovala Komisia Európskym plánom obnovy a odolnosti NextGenerationEU v hodnote viac ako 800 miliárd eur – investíciami, reformami a urýchlením digitálnej transformácie.

Viac..  Decembrový súbor prípadov nesplnenia povinnosti: kľúčové rozhodnutia

V súvislosti s vojnou na Ukrajine preukázala Únia neochvejnú podporu Ukrajine a zaviedla bezprecedentné sankcie voči Rusku s cieľom znížiť jeho schopnosť viesť vojnu. Komisia sa podieľala na zabezpečení dodávok humanitárnej pomoci a otváraní humanitárnych koridorov zaručujúcich bezplatnú a bezpečnú evakuáciu obyvateľov Ukrajiny. Európska únia poskytla k júnu 2022 Ukrajine viac ako 348 miliónov eur na humanitárnu pomoc a umožnila vstup viac ako 8,2 miliónu ukrajinských štátnych príslušníkov.

Kľúčovou sa tiež stala téma energetickej bezpečnosti. Európska komisia predstavila plán postupného vyraďovania ruských fosílnych palív s názvom REPowerEU. Rozsiahle investície do energie z obnoviteľných zdrojov pomôžu ďalej urýchliť zelenú transformáciu Európy.

Súvislosti

Európska komisia zastupuje a presadzuje záujmy Európskej únie ako celku. Pripravuje legislatívu a riadi každodennú činnosť súvisiacu s vykonávaním politík Únie a využívaním jej finančných prostriedkov. Jej činnosť riadi kolégium komisárov, ktorí pracujú na osobitných politických prioritách, ktoré stanovuje predsedníčka Komisie. Od roku 2019 predsedá Komisii Ursula von der Leyenová. Jej ambíciou je vytvoriť z Únie celosvetového lídra v oblasti ochrany životného prostredia, podpory rastu, inklúzie, inovácií, digitalizácie a ochrany demokracie, európskych hodnôt, občianskych práv a právneho štátu.

Prejav o stave Únie je východiskovým bodom dialógu s Európskym parlamentom a Radou na prípravu pracovného programu Komisie na nasledujúci rok. Správa o stave Únie, zakotvená v Lisabonskej zmluve, je stanovená v Rámcovej dohode o vzťahoch medzi Európskym parlamentom a Európskou komisiou z roku 2010. Podľa tejto rámcovej dohody má predseda Komisie povinnosť zaslať predsedovi Európskeho parlamentu a predsedníctvu Rady vyhlásenie o zámere, v ktorom podrobne opíše opatrenia, ktoré má Európska komisia v úmysle prijať v podobe právnych predpisov a iných iniciatív do konca nasledujúceho roka.

O mam

Odporúčame pozrieť

Správa o stave únie: reakcie slovenských europoslancov

Vo výročnej správe o stave Európskej únie sa poslanci pýtali predsedníčky von der Leyen na …

Consent choices