Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

Europarlament schválil pôžičku pre Ukrajinu vo výške 5 miliárd EUR

Vo štvrtok poslanci schválili makrofinančnú pôžičku vo výške 5 miliárd EUR s cieľom pomôcť Ukrajine pokryť jej akútne potreby financovania spôsobené inváziou Ruska.

Ide o druhú a najväčšiu tranžu podporného balíka EÚ vo výške 9 miliárd EUR, z ktorej už bola vyplatená 1 miliarda EUR. Komisia poskytuje úver vláde v Kyjeve za veľmi priaznivých podmienok. Potreby vonkajšieho financovania Ukrajiny rýchlo narástli v dôsledku ruskej invázie; okrem obrovských škôd na cestách, mostoch, továrňach, domoch, nemocniciach a inej fyzickej infraštruktúre krajina takisto stratila prístup na medzinárodné finančné trhy.

Po dvojstranných a viacstranných prísľuboch finančnej podpory zostáva podľa Medzinárodného menového fondu zostatková likvidná medzera vo výške 10 miliárd USD (9,8 miliardy EUR). „Uvoľnenie značnej časti mimoriadneho [úveru] poskytne dodatočnú a významnú úľavu a pomôže pokryť časť tohto nedostatku“, ako sa uvádza v návrhu, ktorý poslanci odobrili. Úver EÚ tiež prispeje, ako sa uvádza v texte, „k udržateľnosti verejného dlhu Ukrajiny a jej schopnosti v konečnom dôsledku splácať svoje finančné záväzky“.

Podmienenosť

Predpokladom poskytnutia pomoci je, aby Ukrajina rešpektovala účinné demokratické mechanizmy napriek koncentrácii moci vo výkonnej zložke moci počas vojny. Text prijatý v rámci tzv. „naliehavého postupu“ Parlamentu bol schválený 534 hlasmi za, pričom 30 hlasov bolo proti a 26 sa zdržalo hlasovania. V rámci samostatnej rozpravy v utorok poslanci diskutovali o najnovšom vývoji vo vojne na Ukrajine s vysokým predstaviteľom pre zahraničnú politiku EÚ Josepom Borrellom. Diskusiu si môžete pozrieť tu.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Súvislosti

Makrofinančná pomoc je núdzovým zdrojom, ktorý sa poskytuje za veľmi priaznivých podmienok pre krajiny susediace s EÚ, ktoré majú ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Celková výška takýchto výhodných úverov EÚ Ukrajine od začiatku vojny by v prípade potvrdenia celého balíka mohla presiahnuť 10 miliárd EUR.

Ďalšie kroky

Opatrenie sa začne uplatňovať dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

O mam

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Pomoc Ukrajine musí pretrvávať

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Schválená …

Consent choices