Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ SR. PHOTO: MZV SR

M. Klus: V boji proti vysokým cenám energií sme za prijatie celoeurópskeho riešenia

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus sa v utorok, 20. septembra 2022, zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Po úvodnej prezentácii priorít českého predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) sa ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti členských krajín EÚ venovali príprave októbrového zasadnutia Európskej rady. Summitu lídrov Únie bude dominovať pokračujúca vojenská agresia Ruska proti Ukrajine a zhoršujúca sa ekonomická situácia, vrátane témy energetiky v kontexte vysokých cien energie a stability dodávok tzv. energonosičov.
„Na rokovaní som podporil prijatie celoeurópskeho riešenia vysokých cien energií a ocenil som navrhované opatrenia z dielne Európskej komisie. Stotožňujeme sa s nimi, je však nevyhnutné nastaviť ich parametre tak, aby z nich profitoval každý členský štát a aby lepšie odrážali národné špecifiká a umožňovali teda aj istú mieru flexibility,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. Zároveň podporil diskusiu o ďalšej podpore Ukrajiny zo strany Únie, vrátane jej povojnovej obnovy, a ocenil plány Európskej komisie na začlenenie Ukrajiny do spoločného trhu EÚ.
Počas septembrového zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti pokračoval aj výročný dialóg o právnom štáte v nadväznosti na Správu Komisie o stave právneho štátu v EÚ. „Jedným z odporúčaní, ktorým na Slovensku venujeme osobitnú pozornosť, je potreba vytvárania legislatívy zameranej na zlepšenie fyzickej bezpečnosti, právnej ochrany aj pracovného prostredia novinárov,“ uviedol M. Klus.
Partneri sa v Bruseli zaoberali aj možnosťami implementácie prijatých záverov Konferencie o budúcnosti Európy, ako aj návrhov a odporúčaní od občanov. Európska komisia tiež informovala Radu o aktuálnom vývoji v pobrexitových vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Viac..  Novembrový súbor prípadov nesplnenia povinnosti: kľúčové rozhodnutia EK

O mam

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Ceny energií potrebujeme stabilné, dostupné a hlavne predvídateľné. VIDEO

Spolupráca v oblasti energetiky je pre EÚ veľkou výzvou. Mala by zabezpečiť bezpečnosť dodávok elektriny, …

Consent choices