plynovod
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poľsko inaugurovalo plynovod, ktorý ročne prepraví do 10 miliárd metrov kubických plynu z Nórska

Poľsko v utorok v meste Goleniów na severozápade krajiny inaugurovalo plynovod na prepravu zemného plynu z Nórska. Európska komisia (EK) privítala uvedenie Baltského plynovodu, ktorého projekt podporovala.Keďže EÚ zintenzívňuje svoje úsilie o posilnenie bezpečnosti dodávok energií, táto nová infraštruktúra zvýši diverzifikáciu dovozu plynu do strednej a východnej Európy a pobaltských štátov otvorením novej trasy zo Severného mora do Európskej únie,“ uviedla EK v správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

„Baltský plynovod je kľúčovým projektom pre bezpečnosť dodávok pre región a je výsledkom politiky EÚ zameranej na diverzifikáciu zdrojov plynu. Tento plynovod bude zohrávať cennú rolu v zmierňovaní súčasnej energetickej krízy,“ vyjadrila sa európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Baltský plynovod bol projektom spoločného záujmu EÚ od roku 2013 a z nástroja únie Connecting Europe Facility (CEF) dostal približne 267 miliónov eur. Táto podpora pomohla dokončeniu prípravných štúdií aj realizácii stavebných prác. Plynovod bude ročne prepravovať do 10 miliárd metrov kubických plynu z Nórska do Poľska cez Dánsko. Odštartovanie prepravy je naplánované na prvý október tohto roka.

Viac..  EK žiada od Poľska vysvetlenie o vydávaní nelegálnych schengenských víz

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Poľsko reaguje na kroky Ukrajiny, zastavilo pre ňu dodávky zbraní

Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil v stredu premiér Mateusz Morawiecki. K tomuto kroku …

Consent choices