hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/: PHOTO: redakcia/red.

Martin Hojsík: Problémom nie je cena fosílnych palív, problémom sú samotné fosílne palivá a naša závislosť


hojsíkChcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Poslanci Európskeho parlamentu podporili zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe v Európskej únii (EÚ) do roku 2030 na 45 %. Tento cieľ, ktorý podporila Európska komisia v balík RepowerEU, je súčasťou revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch. Tiež odhlasovali revíziu smernice o energetickej efektívnosti, v ktorej sa stanovujú ciele úspory energie na primárnej aj konečnej spotrebe energie v EÚ. Europarlament o tom informuje v tlačovej správe.

Text o obnoviteľných zdrojoch členovia EP prijali v pomere hlasov 418 za, 109 proti a 111 sa zdržalo. Právne predpisy vymedzujú ciele vo viacerých odvetviach ako napríklad, že v doprave by zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie malo viesť k 16 % zníženiu emisií skleníkových plynov prostredníctvom využívania vyššieho podielu moderných biopalív a ambicióznejších kvót pre obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu, ako je vodík. Priemysel by zas mal zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie o 1,9 percentuálneho bodu a siete diaľkového vykurovania o 2,3 percentuálneho bodu ročne. Členské štáty musia každý vypracovať dva cezhraničné projekty na rozšírenie ekologickej elektrickej energie a tie krajiny, ktoré majú ročnú spotrebu elektriny viac ako 100 terawatthodín budú musieť do roku 2030 pripraviť aj tretí projekt. Poslanci tiež prijali pozmeňujúce návrhy, v ktorých vyzvali na postupné znižovanie podielu primárneho dreva počítaného ako energia z obnoviteľných zdrojov.

Viac..  Eugen Jurzyca: V riešení klimatickej zmeny máme zle nastavené ciele

V rámci revízie smernice o energetickej efektívnosti europoslanci zvýšili cieľ EÚ znížiť konečnú a primárnu spotrebu energie tak, aby členské štáty spoločne zabezpečili zníženie konečnej spotreby energie aspoň o 40 % do roku 2030 a o 42,5 % v primárnej energetickej spotrebe v porovnaní s prognózami z roku 2007. To zodpovedá 740 a 960 miliónom ton ropného ekvivalentu na konečnú a primárnu energetickú spotrebu. Tieto ciele, ktoré majú byť dosiahnuté prostredníctvom opatrení na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni v rôznych odvetviach, by si členské štáty mali stanoviť za záväzné národné ciele. Revíziu poslanci prijali 469 hlasmi za, pričom 93 bolo proti a 82 sa zdržalo hlasovania.

Poslanci a české predsedníctvo Rady EÚ teraz začnú rokovania o spisoch, ku ktorým ministri EÚ stanovili svoju pozíciu v júni.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Obranné vybavenie by mala EÚ zabezpečovať spoločne

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices