lexmann
Miriam Lexmann, europoslankyňa /KDH, EPP/. PHOTO: redakcia/red.

Miriam Lexmann: Pre Ukrajinu sme schválili už deväť miliárd EUR, aby ako štát mohla fungovať


Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Potreby vonkajšieho financovania Ukrajiny rýchlo narástli v dôsledku ruskej invázie; okrem obrovských škôd na cestách, mostoch, továrňach, domoch, nemocniciach a inej fyzickej infraštruktúre krajina takisto stratila prístup na medzinárodné finančné trhy.

Po dvojstranných a viacstranných prísľuboch finančnej podpory zostáva podľa Medzinárodného menového fondu zostatková likvidná medzera vo výške 10 miliárd USD (9,8 miliardy EUR). „Uvoľnenie značnej časti mimoriadneho [úveru] poskytne dodatočnú a významnú úľavu a pomôže pokryť časť tohto nedostatku“, ako sa uvádza v návrhu, ktorý poslanci odobrili. Úver EÚ tiež prispeje, ako sa uvádza v texte, „k udržateľnosti verejného dlhu Ukrajiny a jej schopnosti v konečnom dôsledku splácať svoje finančné záväzky“.

Podmienenosť

Predpokladom poskytnutia pomoci je, aby Ukrajina rešpektovala účinné demokratické mechanizmy napriek koncentrácii moci vo výkonnej zložke moci počas vojny. Text prijatý v rámci tzv. “naliehavého postupu” Parlamentu bol schválený 534 hlasmi za, pričom 30 hlasov bolo proti a 26 sa zdržalo hlasovania. V rámci samostatnej rozpravy v utorok poslanci diskutovali o najnovšom vývoji vo vojne na Ukrajine s vysokým predstaviteľom pre zahraničnú politiku EÚ Josepom Borrellom. Diskusiu si môžete pozrieť tu.

Viac..  Takmer 63 % firiem je pripravených reportovať podľa novej smernice EÚ

Makrofinančná pomoc je núdzovým zdrojom, ktorý sa poskytuje za veľmi priaznivých podmienok pre krajiny susediace s EÚ, ktoré majú ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Celková výška takýchto výhodných úverov EÚ Ukrajine od začiatku vojny by v prípade potvrdenia celého balíka mohla presiahnuť 10 miliárd EUR.

O red

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: 6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom.

6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom. V …

Consent choices