lexmann
Miriam Lexmann, europoslankyňa /KDH, EPP/. PHOTO: redakcia/red.

Miriam Lexmann: Je absurdné, že biomasu považujeme za obnoviteľné zdroje

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Na Slovensku rapídne stúpa spotreba palivového dreva. Lenže výsledok je podľa mnohých europoslancov absurdný. Namiesto toho, aby sme začali oveľa viac podporovať solárne, či veterné elektrárne, pod rúškom zbavovania sa závislosti od Ruska a podpore obnoviteľných zdrojov si vyklčujeme naše lesy, drevo z nich pomelieme na štiepku a za spaľovanie biomasy poberáme dotácie.

Mnohí europoslanci vrátane Miriam Lexmann tomu hovoria biomasaker, likvidácia lesov. Dôvodom je výroba elektriny a tepla z obnoviteľných zdrojov, ktoré vyžaduje Európska únia. Náš záväzok si tým voči Únii plníme, avšak likvidujeme si naše lesy. Pri pálení biomasy sa tiež podľa europoslancov uvoľní viac emisií než pri uhlí na jednotku energie. Europoslanci preto pripravujú ďalšiu revíziu, aby bola štiepka dotovaná iba tá, ktorá pochádza napríklad z malých píl, kde vzniká ako odpad alebo sa vyrába z oblastí, kde sa pestujú stromy iba na tento účel.

Viac..  Švajčiarsky parlament zamietol rozhodnutie európskeho súdu o klíme

O red

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: 6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom.

6 miliónov! Taký je konzervatívny odhad historikov o ľuďoch násilne deportovaných sovietskym totalitným režimom. V …

Consent choices