EK investuje 3mld. eur do projektov na urýchlenie energetickej nezávislosti Európy od ruských fosílnych palív

Európska komisia vo štvrtok spustila tretiu výzvu na predkladanie projektov v rámci Inovačného fondu EÚ. Výzva s rozpočtom tri miliardy eur podporí veľké projekty zamerané na zavádzanie priemyselných riešení na dekarbonizáciu Európy. Výzva s osobitným zameraním na priority plánu REPowerEU poskytne dodatočnú podporu smerom k ukončeniu závislosti EÚ od ruských fosílnych palív.

Zhodne po miliarde eur poputuje na oblasti všeobecnej dekarbonizácie a inovatívnej elektrifikácie v priemysle a vodík. Dovedna 700 miliónov eur pôjde na projekty týkajúce sa výroby čistých technológií a sumou 300 miliónov eur podporia stredne veľké pilotné projekty v oblasti prevratných alebo prelomových technológií v rámci hlbokej dekarbonizácie vo všetkých oprávnených sektoroch fondu.

Projekty budú posudzovať hodnotitelia podľa úrovne ich inovácie, potenciálu vyhnúť sa emisiám skleníkových plynov, prevádzkovej, finančnej a technickej vyspelosti, zvyšovania potenciálu a efektívnosti nákladov. Výzva je otvorená pre projekty v členských štátoch EÚ, na Islande a v Nórsku do 16. marca 2023. Tie projekty, ktoré vyhodnotia ako dostatočne zrelé na udelenie grantu, budú môcť využiť pomoc Európskej investičnej banky na rozvoj projektu.

Viac..  Komisia investuje 90 miliónov eur na 17 nových projektov na podporu zdravej pôdy

V dňoch 29. a 30. novembra 2022 sa bude konať webinár o skúsenostiach z predchádzajúcej výzvy a informačný deň, aby potenciálni žiadatelia mali možnosť získať informácie a klásť otázky týkajúce sa novej výzvy.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Colonnová: Rusko by sa nemalo spoliehať na únavu EÚ v pomoci Ukrajine

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová v pondelok vyhlásila, že zasadnutie šéfov diplomacií z 27 …

Consent choices