migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Počet nelegálnych príchodov do EÚ za desať mesiacov medziročne stúpol o 73 percent

Za prvých desať mesiacov tohto roka na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) zaznamenali 275 500 nelegálnych priechodov. Vyplýva to z predbežných výpočtov Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex, ktorá o tom informovala na svojej webstránke.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o 73 percent a je to najvyšší počet od roku 2016. Za samotný október členské štáty EÚ zaznamenali zhruba 36 500 neregulárnych priechodov hraníc. Medziročne tento počet vzrástol o 47 percent.

Najaktívnejšou migračnou trasou zostáva trasa cez západný Balkán, kde úrady v októbri vykonali viac ako 22 300 odhalení prípadov nelegálnej migrácie. To je takmer trojnásobne viac ako pred rokom. Región tento rok zaznamenal najvyšší počet takýchto prípadov od vrcholu migračnej krízy v roku 2015. Vysoký počet prekročení možno pripísať opakovaným pokusom o prekročenie hranice zo strany migrantov, ktorí sa už na západnom Balkáne nachádzajú, ale aj osobám zneužívajúcim bezvízový prístup do regiónu. Niektorí migranti napríklad využívajú bezvízový prístup na cestu cez letisko v Belehrade a potom smerujú po súši smerom k vonkajším hraniciam EÚ, vysvetľuje Frontex.

Viac..  Niekoľko štátov EÚ chce v polovici februára spustiť misiu v Červenom mori

Trasa cez centrálne Stredozemné more zaznamenala za prvých desať mesiacov tohto roka 59-percentný nárast v počte neregulárnych prekročení hraníc a zaznamenala 85 140 prípadov. V dôsledku toho je druhá najaktívnejšia trasa do EÚ.

Rástol aj počet nelegálnych migrantov na trase cez Lamanšský preliv, kde medziročne stúpol o 70 percent na 62 323. To zahŕňa pokusy aj jeho preplávanie na malých člnoch. Celkovo sa na rôznych operačných činnostiach na vonkajšej hranici EÚ zúčastňuje viac ako 2 300 stálych dôstojníkov zboru a personálu Frontexu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

G. Meloniová: Reforma azylového systému EÚ nie je udržateľným riešením migrácie

Talianska premiérka Giorgia Meloniová nepovažuje navrhovanú reformu azylového systému Európskej únie za udržateľné riešenie neriadenej …

Consent choices