Recesia v eurozóne je podľa ECB čoraz pravdepodobnejšia

Pravdepodobnosť recesie v 19 krajinách používajúcich menu euro sa podľa Európskej centrálnej banky (ECB) zväčšila. Stúpajúce ceny energií a vysoká inflácia živená ruskou vojnou na Ukrajine zvýšili riziko bankových strát a nepokojov na finančných trhoch, upozorňuje.

Banka v stredu zverejnila svoje najnovšie hodnotenie finančnej stability eurozóny. Viceprezident banky Luis de Guindos v tejto súvislosti uviedol, že „riziká pre finančnú stabilitu sa zvýšili, zatiaľ čo technická recesia v eurozóne sa stala pravdepodobnejšou“. Technická recesia je definovaná ako pokles ekonomiky počas dvoch a viacerých po sebe nasledujúcich kvartálov. Podľa grafu, ktorý sprevádzal správu, je pravdepodobnosť recesie v eurozóne a Spojenom kráľovstve na úrovni 80 percent, zatiaľ čo v USA je to 60 percent.

Mnohí ekonómovia a Európska komisia už vo svojich prognózach upozornili na technickú recesiu na posledné tri mesiace roka a prvú časť budúceho roka, keďže vysoké ceny energií a náklady na potraviny oberajú spotrebiteľov o kúpnu silu. Ekonómovia však očakávajú, že rast by sa mal obnoviť na budúcu jar, keď inflácia klesne z najvyšších úrovní a v zime sa zníži tlak na dodávky zemného plynu.

ECB vo svojej správe okrem iného uvádza, že vysoká inflácia šíri svoje účinky naprieč ekonomikou a zvyšuje pravdepodobnosť, že banky zaznamenajú väčšie straty z úverov a že spoločnosti nebudú mať dokončené splátky. Medzičasom neistota o tom, aká vysoká bude inflácia a ako dlho bude stúpať, „zvýšila riziko neusporiadaných úprav cien aktív na finančných trhoch“. Vzrástol aj tlak na ľudí, spoločnosti a vlády, ktoré sú viac zadlžené ako ostatné.

Viac..  Šéfka ECB je presvedčená, že inflácia je už pod kontrolou

Bankový systém eurozóny je však podľa centrálnej banky celkovo v dobrej pozícii, aby sa vyrovnal s dodatočnými rizikami. Banka varovala zadlžené vlády, aby boli obozretné a vyhýbali sa hromadeniu ďalších dlhov prostredníctvom výdavkov na energetickú pomoc pre spotrebiteľov a aby zabezpečili, že takéto programy budú zamerané na ľudí, ktorí to najviac potrebujú.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Lagarde

Ch. Lagardová: Úrokové sadzby ECB zostanú pravdepodobne nejaký čas nezmenené

Úrokové sadzby v eurozóne zostanú pravdepodobne nejaký čas nezmenené. Uviedla to prezidentka Európskej centrálnej banky …

Consent choices