plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union

Komisia navrhla nový nástroj únie na obmedzenie nadmerných výkyvov cien plynu

Európska komisia (EK) v utorok v reakcii na prebiehajúcu energetickú krízu navrhla mechanizmus korekcie trhu na ochranu podnikov a domácností v Európskej únii (EÚ) pred prípadmi nadmerne vysokých cien plynu. Dopĺňa tak opatrenia na zníženie dopytu po plyne a na zaručenie bezpečnosti dodávok prostredníctvom diverzifikácie dodávok energie. Cieľom nového mechanizmu je znížiť volatilitu na európskych trhoch s plynom a zároveň zaistiť bezpečnosť dodávok plynu. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Navrhovaný nástroj pozostáva z bezpečnostného cenového stropu 275 eur pre deriváty vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku na mesiac dopredu. Mechanizmus sa automaticky odštartuje, keď cena TTF derivátov bude dva týždne presahovať hranicu 275 eur a ceny TTF derivátov budú o 58 eur vyššie ako referenčná cena skvapalneného zemného plynu (LNG) počas desiatich po sebe nasledujúcich obchodovacích dní v priebehu dvoch týždňov. Mechanizmus sa môže aktivovať od 1. januára 2023.

Viac..  Ekonomika eurozóny v 3. kvartáli klesla

S cieľom reagovať na možné nezamýšľané negatívne dôsledky cenového limitu sa v návrhu predpokladá, že mechanizmus možno kedykoľvek okamžite pozastaviť. Toto sa môže stať deaktiváciou, keď jeho prevádzka už nie je odôvodnená situáciou na trhu so zemným plynom alebo rozhodnutím EK o pozastavení, keď sa zistia riziká pre bezpečnosť dodávok v EÚ, pre snahu o zníženie dopytu, toky plynu v rámci EÚ alebo pre finančnú stabilitu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ceny plynu v Európe v piatok ráno vzrástli

Európske veľkoobchodné ceny plynu v piatok ráno vzrástli, keďže zamestnanci v kľúčových austrálskych závodoch na …

Consent choices