putin
Vladimir Putin, ruský prezident. PHOTO: © European Union, 2015

Európsky parlament vyhlásil Rusko za sponzora terorizmu

Po zverstvách, ktoré vykonal režim Vladimíra Putina proti ukrajinským civilistom, europoslanci označili Rusko za štát podporujúci terorizmus.

Europarlament v stredu prijal uznesenie o najnovšom vývoji brutálnej ruskej agresie na Ukrajine. Poslanci zdôrazňujú, že úmyselné útoky a zverstvá spáchané ruskými silami a s nimi spriaznenými bojovými skupinami proti civilistom na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné závažné porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny. S ohľadom na to označili Rusko za štátneho sponzora terorizmu a za štát, ktorý „využíva teroristické prostriedky“.

Potrebný je právny rámec EÚ

Keďže EÚ v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za sponzorov terorizmu, Parlament vyzýva EÚ a jej členské štáty, aby zaviedli vhodný právny rámec a zvážili zaradenie Ruska na takýto zoznam. To by viedlo k viacerým významným reštriktívnym opatreniam voči Moskve a malo závažné reštriktívne dôsledky pre vzťahy EÚ s Ruskom.

Medzitým poslanci vyzývajú Radu, aby na zoznam teroristov, ktorý zostavuje EÚ, zaradila ruskú polovojenskú organizáciu Wagnerovu skupinu, 141. špeciálny motorizovaný pluk, známy aj ako „Kadyrovovci“, a ďalšie ozbrojené skupiny, milície a bojové skupiny spriaznené s a financované Ruskom.

Izolovať Rusko a dokončiť deviaty sankčný balík EÚ

Parlament vyzýva Európsku úniu, aby ďalej izolovala Rusko na medzinárodnej úrovni, a to aj pokiaľ ide o členstvo Ruska v medzinárodných organizáciách a orgánoch, ako je Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov. Poslanci tiež žiadajú obmedzenie diplomatických vzťahov s Ruskom, obmedzenie kontaktov EÚ s oficiálnymi ruskými predstaviteľmi na absolútne minimum a uzavretie a zákaz činnosti s Ruskom prepojených inštitúcií v EÚ, ktoré šíria propagandu vo svete.

V súvislosti s eskalujúcimi teroristickými činmi Kremľa proti ukrajinským civilistom uznesenie ďalej vyzýva členské štáty EÚ v Rade, aby urýchlene dokončili deviaty sankčný balík proti Moskve. Poslanci tiež chcú, aby krajiny EÚ aktívne predchádzali, vyšetrovali a stíhali akékoľvek obchádzanie už zavedených sankcií a spolu s Európskou komisiou zvážili možné opatrenia proti krajinám, ktoré sa snažia pomôcť Rusku obísť už zavedené reštriktívne opatrenia.

Uznesenie bolo prijaté 494 hlasmi za, pričom 58 členov hlasovalo proti a 44 sa hlasovania zdržalo. Viac informácií o označení štátov za sponzorov terorizmu a podobných právnych rámcov v iných krajinách nájdete v najnovšom brífingu Výskumnej služby Európskeho parlamentu.

Reakcie slovenských poslancov

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Ruská vláda nedokáže vyhrávať na fronte vojnu, ktorú Putin voči Ukrajine rozpútal, tak terorizuje ukrajinské deti, seniorov, mamy a otcov, ktorým bombarduje nemocnice, školy, elektrárne a teplárne. Putin a jeho vláda podporujú a používajú terorizmus a teroristické metódy. Európsky parlament vysiela jasný politický postoj o teroristickej povahe ruského štátu. Verím, že táto politická pozícia nám pomôže v ďalšej praktickej pomoci pri obrane Ukrajiny a podporí kroky na to, aby sme v budúcnosti mohli súdiť predstaviteľov Putinovho režimu za vojnové zločiny.“

Robert Hajšel (S&D, SK) uviedol: „Označiť Rusko za štát sponzorujúci terorizmus v rezolúcii Európskeho parlamentu nie je krokom, ktorý pomôže ukrajinskému ľudu znášať útrapy vojny a ukončiť krviprelievanie spôsobené ruskou agresiou na Ukrajine. Nemá to ani žiadne právne dôsledky a nie je to ani dobrý spôsob ako priviesť Kremeľ k zodpovednosti za zločiny napáchané v rámci tejto vojny. Tento krok môže byť dokonca kontraproduktívny v akejkoľvek snahe o hľadanie diplomatického riešenia. Sadol by si niekto z najvyšších predstaviteľov EÚ, či už ide o premiérov, alebo šéfov európskych inštitúcii za jeden rokovací stôl so zástupcami teroristického štátu? Navyše EÚ ani nedisponuje nejakým centralizovaným zoznamom štátov podporujúcich terorizmus a k tomuto kroku sa neodhodlala ani americká administratíva. Pritom čelíme začínajúcej sa zime, ktorá môže byť pre ukrajinský ľud naozaj krutou, ak bude vojna a s ňou ničenie energetickej sústavy tohto štátu zo strany Ruska pokračovať.“

Viac..  Komisia zasiela spoločnosti Meta žiadosť o informácie podľa aktu o digitálnych službách

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Ruská agresia voči Ukrajine je od prvého dňa neodôvodnená a absolútne neakceptovateľná. Útoky na civilistov sa stupňujú a nikdy nemôžeme zabudnúť na odporné zverstvo, ktoré ruská armáda napáchala v Buči či zbombardovanú nemocnicu v Mariupole. S Putinom a jeho vládou musíme zaobchádzať ako s teroristami a požadovať riadne vyšetrenie a potrestanie ich vojnových zločinov. Nemôžeme zabudnúť, lebo dnes je to Ukrajina, a zajtra to môže byť Slovensko.“

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Vzhľadom na to, že Rusko uskutočňuje deportácie a útoky na civilistov, rezidenčné štvrte a infraštruktúru, tak si myslím, že je to správny návrh.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Stupňujúce násilie, zverstvá, ktoré Rusko pácha voči civilnému obyvateľstvu na Ukrajine, neustále hrozby, týkajúce sa použitia nukleárnych zbraní, sabotáže, šírenie dezinformácii, vraždy odporcov Putinovho režimu či dodávky zbraní Asadovmu režimu v Sýrii, to je terorizmus! Som rád, že EÚ má odvahu to pomenovať.“

Michal Šimečka (RE, SK) uviedol: „Už desaťročia žijeme vďaka členstvu v Európskej únii v mieri. Rozbombardované mestá, ukrývanie sa v pivniciach a neustály strach o najbližších si už našťastie nevieme ani predstaviť. Pre ukrajinských civilistov je to však každodenná realita. Za toto musia Putin a jeho ľudia v Kremli niesť zodpovednosť. Preto budem hlasovať za vyhlásenie Ruska za štát sponzorujúci terorizmus – tým sa otvorí cesta k spravodlivému súdu s páchateľmi vojnových zločinov pred medzinárodným tribunálom.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Putinove útoky na nemocnice, školy, či energetickú infraštruktúru Ukrajiny viac nemôžeme vnímať ako bežné vedenie vojny, ale ako teroristické činy voči civilnému obyvateľstvu. Hrubo porušujú medzinárodné aj humanitárne právo. Sám som sa bol presvedčiť na Ukrajine o zverstvách páchaných na bežných občanoch. Za tieto zločiny sa bude treba raz zodpovedať.“

Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „Veci treba pomenovať správnym menom. Putin už niekoľko mesiacov aktívne cieli na civilné ciele, ohrozuje životy a ničí školy či nemocnice našich susedov, zabíja civilné obyvateľstvo. Objavujú sa informácie o masových hroboch a mučiacich základniach. Podpora Ukrajiny v ich neľahkom, no určite víťaznom boji pokračuje a verím, že Putin a jeho režim sa za tieto zločiny bude zodpovedať pred medzinárodným tribunálom. Sú neprípustné, a je našou úlohou byť naďalej konzistentní v podpore a pomoci Ukrajine.“

O mam

Odporúčame pozrieť

I. Štefanec: Minister Takáč má farmárov počúvať, nie na nich podávať trestné oznámenia

Farmárske združenia pokračujú vo svojich protestoch pred ministerstvom pôdohospodárstva aj dnes. Minister pôdohospodárstva a rozvoja …

Consent choices