Rastislav Káčer, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. PHOTO: SITA

R. Káčer v NR SR: Aj my prispievame k tomu, aká je a čo nám prinesie Európska únia

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer predstavil v piatok, 2. decembra 2022, v pléne Národnej rady SR Výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) za rok 2021.

„Uvedomujeme si, že mnohé globálne výzvy nedokážeme riešiť samostatne a potrebujeme hľadať spoločné európske riešenia. Práve v neľahkom roku 2021 Európska únia opäť dokázala svoj význam a v čase pandémie ochorenia COVID-19 si zastala svoje miesto,“ uviedol minister Káčer.

Súčasne pripomenul, že Únia úspešne zabezpečila výrobu a distribúciu dostatočného množstva bezpečných a účinných očkovacích látok a vytvorila nový úrad, s cieľom operatívne reagovať na núdzové zdravotné situácie v budúcnosti. EÚ je podľa šéfa slovenskej diplomacie postavená na rebríčku pevných hodnôt, ktoré tvoria chrbticu európskeho systému. „Demokracia, rovnosť a právny štát sú základné hodnoty, ktoré členov Únie spájajú,“ doplnil R. Káčer s tým, že aj Slovensko prispieva k tomu, aká Európska únia je a čo nám v budúcnosti prinesie. Minister tiež v tejto súvislosti vyzdvihol mimoriadny európsky fond obnovy s názvom „Next Generation EU“ vo výške 750 miliárd eur a priblížil, že Slovensko vďaka nemu bude môcť medzi rokmi 2021 – 2023 čerpať približne 6 miliárd eur.

Viac..  EÚ a Nórsko sa dohodli na partnerstve v oblasti surovín a batérií

Výročná správa o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) každoročne vytvára priestor na diskusiu o európskych témach a vyhodnotenie udalostí predchádzajúcich mesiacov. Zároveň ponúka možnosť otvoriť otázky spojené s ďalším smerovaním slovenského členstva v Únii a EÚ ako celku.

O mam

Odporúčame pozrieť

Progresívni europoslanci Wiezik a Hojsík považujú hlasovanie NR SR za rozvrat základov ochrany životného prostredia a vylúčenie verejnosti z rozhodovania

Progresívne Slovensko vníma hlasovanie parlamentu za posledné dva dni ako rozvrat základov ochrany životného prostredia …

Consent choices