cestovanie, koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Turistov možno refundovať pre obmedzenia proti COVID-19, rozhodol Súdny dvor

Cestujúci, ktorých zájazdy zmarilo zavedenie obmedzení v boji proti ochoreniu COVID-19, majú podľa Súdneho dvora Európskej únie nárok aspoň na čiastočnú refundáciu. Súdny dvor to oznámil vo štvrtok po tom, čo ho súd v nemeckom Mníchove požiadal o názor.

Mníchovský súd riešil prípad dvoch ľudí, ktorí si kúpili dvojtýždňový dovolenkový balík na španielskom ostrove Gran Canaria so začiatkom 13. marca 2020, na začiatku pandémie v Európe. Dvojica žiada 70-percentné zníženie ceny, keďže o dva dni neskôr tam zaviedli opatrenia, ako zatvorenie pláží či zákaz vychádzania, a oni sa museli predčasne vrátiť domov. Cestovná kancelária odmietla požadované zníženie z dôvodu, že nemôže niesť zodpovednosť za „všeobecné životné riziko“.

„Cestujúci má právo na zníženie ceny svojho balíka služieb, ak nesúlad cestovných služieb zahrnutých v balíku služieb je spôsobený obmedzeniami, ktoré boli v cieľovej destinácii uvalené na účely boja proti šíreniu infekčnej choroby, ako COVID-19,“ rozhodol súd. Podľa neho tiež nezáleží na tom, či sú podobné obmedzenia uložené v mieste bydliska cestujúceho alebo v iných krajinách.

Viac..  Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

Súd v Mníchove teraz musí posúdiť či obmedzenia v danom prípade „mohli predstavovať neplnenie alebo nesprávne plnenie“ zmluvy zo strany organizátora zájazdu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Dopyt po cestovaní je na vzostupe, ubytovacie platformy hlásia prekonanie roku 2019

Vo štvrtom kvartáli uplynulého roka si hostia prostredníctvom platforiem ponúkajúcich krátkodobé ubytovanie ako Airbnb, Booking, …

Consent choices