Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament zosúlaďuje vnútorné pravidlá s mandátom EPPO

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) aktualizovali jeho rokovací poriadok, aby umožnil vyhlasovať žiadosti hlavného európskeho prokurátora o zrušenie poslaneckej imunity na plenárnom zasadnutí. EP o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.

Aktualizované pravidlá europoslanci prijali 610 hlasmi za, 26 poslancov bolo proti a deväť sa zdržalo hlasovania. Rokovací poriadok EP bolo potrebné upraviť tak, aby bol v súlade s mandátom Európskej prokuratúry (EPPO), ktorý stanovuje, že hlavný európsky prokurátor môže predkladať žiadosti o zbavenie imunity osôb, ktoré sú takto chránené podľa práva Európskej únie (EÚ), ak si to vyžadujú príslušné vyšetrovania.

Poslaním EPPO je bojovať proti podvodom s financiami Únie a má právomoc vyšetrovať a stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy EÚ. V decembri EPPO oznámila, že požiadala o zrušenie imunity dvoch poslancov z dôvodu údajného podvodu poškodzujúceho rozpočet EÚ.

Viac..  Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa stretol s predsedom NR SR

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť v stredu 18. januára a predsedníčka EP by mala začatie postupu oznámiť tento týždeň na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices