vykurovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vykurovanie a chladenie z obnoviteľných zdrojov energie je v EÚ na vzostupe

Energia na vykurovanie a chladenie predstavuje takmer 50 % celkovej hrubej konečnej spotreby energie v Európskej únii (EÚ). Spotreba energie z obnoviteľných zdrojov na účely vykurovania a chladenia v EÚ sa postupne zvyšuje, a to predovšetkým vďaka biomase a tepelným čerpadlám. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V roku 2021 sa zvýšila hrubá spotreba všetkých palív, a to najmä v dôsledku oživenia ekonomiky po zrušení obmedzení súvisiacich s ochorením COVID-19. V dôsledku toho sa podiel obnoviteľnej energie na hrubej konečnej spotrebe na vykurovanie a chladenie znížil o 0,1 percentuálneho bodu, z 23,0 % v roku 2020 na 22,9 % v roku 2021. To je takmer dvojnásobok hodnoty z roku 2004 (11,7 %).

Spomedzi členských štátov EÚ sa najvyšším podielom energie spotrebovanej na vykurovanie a chladenie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov (najmä biomasa a tepelné čerpadlá, pozn.) za rok 2021 môže pochváliť Švédsko so 68,6 %. Nasledujú Estónsko (61,3 %), Lotyšsko (57,4 %) a Fínsko (52,6 %), pričom všetky sa vyznačujú významným používaním biomasy. Naopak, najnižšie podiely obnoviteľných zdrojov na vykurovanie a chladenie zaznamenali Írsko (5,2 %), Holandsko (7,7 %) a Belgicko (9,2 %). Slovensku patrí až 20. priečka, pričom sa nachádza pod priemerom EÚ.

Viac..  Michal Wiezik: Konečne sa europarlament a Komisia dohodli ako zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v EÚ

Eurostat uvádza, že od roku 2004 do roku 2021 vykázali nárast všetky členské štáty EÚ. Najvyšší zaznamenali Cyprus (+32,1 %), Malta (30,3 %), Estónsko (28,0 %) a Švédsko (22,7 %). Na opačnom póle tohto rebríčka sú Írsko (2,3 %), Belgicko (6,3 %) a Holandsko (5,5 %).

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Konečne sa europarlament a Komisia dohodli ako zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v EÚ

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Europoslanci …

Consent choices