ECB
Európska centrálna banka. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci žiadajú od Európskej centrálnej banky väčšiu vyváženosť v boji proti inflácii

Členovia Európskeho parlamentu (EP) schválili svoje výročné odporúčania Európskej centrálnej banke (ECB) po stredajšej diskusii so šéfkou banky Christine Lagardovou. Diskusii so šéfkou ECB aj v rámci odporúčaní, ktoré europoslanci schválili, dominovalo znepokojnie z inflácie. EP o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Europoslanci však venovali pozornosť aj posudzovaniu riadenia ekonomiky EÚ, klimatickej zmene a jej vzťahu k menovej politike. Europoslanci odporúčania schválili pomerom hlasov 376 za a 96 proti. Hlasovania sa zdržalo 35 členov Európskeho parlamentu. Europoslanci sa vyjadrili, že zabezpečenie cenovej stability si teraz vyžaduje ešte užšiu koordináciu fiškálnej a menovej politiky, pretože tradičná menová politika sama osebe nedokáže riešiť všetky dôvody terajších inflačných tlakov, ktorých zdrojom sú primárne ceny energií a potravín.

Členovia EP poznamenali, že ECB opakovane uznala, že zvyšovanie úrokov nezníži ceny energií a neovplyvní infláciu z krátkodobého hľadiska. Vzhľadom na to vyzvali ECB na vyrovnanejšiu a postupnú úpravu jej politiky, keďže existuje vysoká úroveň neistoty. Europoslanci zároveň žiadajú podrobnejšie odôvodnenia budúcich zmien úrokových sadzieb.

Viac..  Ivan Štefanec: Zrušenie RTVS poškodí aj dobré meno Slovenska v zahraničí

Európsky parlament ďalej Európskej centrálnej banke odporúča lepšie monitorovanie vývoja kryptomien a s tým súvisiacich rizík kybernetickej bezpečnosti, prania špinavých peňazí, financovania terorizmu a iných kriminálnych aktivít spojených a anonymitou poskytovanou digitálnymi aktívami.

Schválený text odporúčaní tiež vyjadruje ľútosť, že vo Výkonnej rade a Rade guvernérov ECB sú len dve ženy a že rodová nerovnováha tiež pretrváva v organizačnej štruktúre ECB. Nominácie do Výkonnej rady ECB by mali byť rodovo vyvážené, pričom užší výber by sa mal predkladať Európskemu parlamentu, dodáva text.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Lagarde

Ch. Lagardová: Úrokové sadzby ECB zostanú pravdepodobne nejaký čas nezmenené

Úrokové sadzby v eurozóne zostanú pravdepodobne nejaký čas nezmenené. Uviedla to prezidentka Európskej centrálnej banky …

Consent choices