Poľsko bude spolu s Európskou komisiou pátrať po ukrajinských deťoch unesených do Ruska

Poľsko ohlásilo spoločnú iniciatívu s Európskou komisiou s cieľom pátrať po ukrajinských deťoch, ktoré počas prebiehajúcej vojny na Ukrajine uniesli a odviezli do Ruska. Cieľom programu je vypátrať nezvestné deti a „zabezpečiť, aby zodpovední boli postavení pred spravodlivosť,“ povedal poľský minister pre záležitosti EÚ Szymon Szynkowski vel Sęk. Informuje o tom web The Guardian.

„Miesto pobytu mnohých týchto detí nie je známy. Odhady sa veľmi líšia, ale aj najviac zdržanlivé hovoria o najmenej šesť tisíc prípadoch zdokumentovaných krádeží detí,“ povedal Szynkowski vel Sęk. Súčasťou programu budú „investigatívne aktivity na zbieranie konkrétnych dôkazov“ únosov a „zriadenie mechanizmu umožňujúceho riešiť tento problém,“ dodal.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ povedal, že Kyjiv je vďačný šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a poľskému premiérovi Mateuszovi Morawieckému. Na mikroblogovacej sieti Twitter Šmyhaľ uviedol: „Potrebujeme vrátiť unesené deti na Ukrajinu a potrestať Rusko za jeho zločiny“.

(SITA)

Viac..  Miriam Lexmann: Suverénne, prosperujúce a demokratické Bielorusko a Ukrajina sú národným záujmom Slovenska a Európy

O mam

Odporúčame pozrieť

Novozvolený Parlament potvrdzuje svoju silnú podporu Ukrajine

S pokračujúcou agresiou Ruska voči Ukrajine Parlament v stredu opätovne potvrdil, že EÚ musí pokračovať …

Consent choices