M. Hojsík: Podmienky Budajovej výzvy Obnov dom splnilo po piatich mesiacoch 60 ľudí

Europoslanec Martin Hojsík opäť vyzval povereného premiéra Eduard Hegera, aby prestal riskovať, že Slovensko príde o prostriedky z plánu obnovy a Jánovi Budajovi odobral nezvládnutú výzvu na zatepľovanie rodinných domov.

Poverený minister životného prostredia Ján Budaj po naliehaní verejnosti zverejnil počet žiadateľov, ktorí splnili podmienky výzvy Obnov dom. Rezort po piatich mesiacoch od vyhlásenia dotačnej schémy zverejnil, že prebyrokratizované podmienky splnilo presne 60 žiadateľov. Koľko z 3000 žiadostí vôbec ministerstvo dokázalo vyhodnotiť, to neuvádza. Pritom Slovensko malo stanovený národný cieľ podpísať zmluvy so 4000 žiadateľmi do konca roka 2022. Ak aj žiadatelia, ktorí splnili podmienky zmluvu podpíšu, tak rezort životného prostredia splní národný cieľ na 1,5 percenta s dvojmesačným omeškaním.

„Ján Budaj sa rád verejne oháňa tisíckami vybavených telefonátov a stovkami mailov, ktorými ľudia prejavujú záujem o dotáciu. Po piatich mesiacoch rezort zverejnil, že z týchto tisícov doteraz podmienky splnilo šesťdesiat ľudí. Každému tak musí byť jasné, že ide o čítankové manažérske zlyhanie vedenia rezortu. Každým dňom rastie riziko, že Slovensko o peniaze z plánu obnovy určené na znižovanie energetickej náročnosti domov príde. Opäť apelujem na povereného premiéra Eduarda Hegera, aby odvrátil tento scenár a Jánovi Budajovi výzvu odobral,“ vyhlásil Martin Hojsík, europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska.

Podľa súčasného legislatívneho nastavenia je poverený premiér jediný, kto v tejto chvíli dokáže odvrátiť celkový kolaps výzvy. Implementáciu Plánu obnovy a odolnosti SR totiž riadi úrad vlády, ktorý kedykoľvek môže výzvu rezortu životného prostredia odobrať. „Je nevyhnutné, aby premiér pridelil projekt skutočnému manažérovi, ktorý chce dlhodobo pomôcť ľuďom s vysokými účtami za energiu a má schopnosti výzvu ešte zachrániť,“ pokračuje Martin Hojsík.

Viac..  Osem štátov vyzvalo EÚ, aby riešila rozdiely v nákladoch na potraviny v bloku

Podľa europoslanca sú aktuálne výsledky výzvy Obnov dom smutným príkladom, ako veľmi dobrú myšlienku dokáže paralyzovať veľmi neschopné vedenie. V časoch vojny na Ukrajine, turbulencií na trhu s energiami sú pritom znižovanie energetickej náročnosti a investície do zelených energií jediným stabilným riešením. Slovenským domácnostiam dotácie na zatepľovanie znížia účty za energie a zvýšia hodnotu ich nehnuteľností. Zároveň sa zníži spotreba fosílnych palív, čo je jedným z nevyhnutných krokov v boji proti klimatickej kríze.

„Neochota ľudí zapojiť sa do výzvy vychádza z viacerých mimoriadne zle nastavených podmienok, ktoré ministerstvo nezmenilo. Ján Budaj napríklad nepriamo vylúčil domácnosti, ktoré trpia energetickou chudobou. Navyše ani zvýhodnená podpora vo výške 95% nákladov nie je nastavená pre ľudí trpiacich energetickou chudobu, ale počet detí bez ohľadu na príjmy domácnosti. Celý príspevok štát vyplatí spätne, po rekonštrukcii a zdokumentovaní žiadosti. Ľudia sú tak odkázaní na vlastné zdroje alebo pôžičku z banky. Pričom najviac ohrozené skupiny, ako sú dôchodci alebo matky samoživiteľky, na komerčný úver nedosiahnu,” doplnil Hojsík.

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Výsledok volieb je potešujúci, no nie je čas na veľké oslavy. VIDEO

Výsledok volieb je potešujúci, no nie je čas na veľké oslavy. Od zajtra sa začínajú …

Consent choices