Slovensky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union.

NR SR prijala uznesenie k uzneseniu Európskeho parlamentu o rastúcom počte trestných činov z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám

Národná rada SR dnes prijala uznesenie k uzneseniu Európskeho parlamentu z 20. októbra minulého roku o rastúcom počte trestných činov z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám v celej Európe s ohľadom na nedávnu homofóbnu vraždu na Slovensku a ku správe Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci z 27. januára 2023.

Predkladateľkami návrhu sú poslankyne hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Anna Andrejuvová a Anna Záborská. Parlament prijatím uznesenia pripomenul Európskemu parlamentu a všetkým parlamentnom členských štátov Európskej únie (EÚ), že právna úprava otázok týkajúcich sa rodinného práva s absentujúcim cezhraničným prvkom, je vo výlučnej kompetencii národných štátov – členov EÚ vrátane právnych predpisov upravujúcich otázky manželstva a oblasti zabezpečenia prístupu k vzdelávaniu. NR SR tak prijatím uznesenia považuje uznesenie Európskeho parlamentu týkajúce sa teroristického činu, ktorého obeťou boli dvaja Slováci, za uznesenie opomínajúce zásadu subsidiarity a nerešpektujúce suverenitu SR v súvisiacich oblastiach.

Prijatím uznesenia upozornil slovenský parlament Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, že primárna reakcia na teroristický čin a opatrenie prijaté po ňom spadajú pod výlučnú právomoc Slovenska. NR SR zároveň uistila Európsky parlament a ostatné členské štáty EÚ, že naša krajina považuje prístup k vzdelaniu a dodržiavania základných ľudských práv a slobôd za svoju prioritu. Parlament ďalej vyhlásil, že zodpovednosť za teroristický čin, zločiny z nenávisti, ani individuálne prejavy násilia nie je možné pripísať celej spoločnosti, ani jej politickej reprezentácii či cirkvám a verejným inštitúciám. Z uvedeného dôvodu NR SR vyhlásila, že Slovensko nesúhlasí s hodnotením situácie deklarovaným v dotknutom uznesení Európskeho parlamentu a považuje ho za nekorektné, nepravdivé a zavádzajúce. Parlament zároveň vyhlásil, že spoločenský mier na Slovensku tak narúšajú necitlivé nenávistné prejavy voči menšinám, ako aj necitlivé presadzovanie ideológií, ktoré sú v rozpore s demokratickými princípmi našej krajiny a taktiež v rozpore s kultúrnym dedičstvom našich predkov, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva.

Viac..  M. Wlachovský: Treba vysvetľovať verejnosti, že členstvo v EÚ a NATO nemá pre Slovensko alternatívu

NR SR prijatím uznesenia zároveň uložila povinnosť predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) zaslať schválené uznesenie Európskemu parlamentu a parlamentom členských krajín Európskej únie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii

Sedemnásteho mája si pripomíname Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii. Niektoré členské štáty …

Consent choices