Stretnutie Bukureštskej deviatky. PHOTO: MZVaEZ SR

R. Káčer: Ak chceme žiť naďalej v bezpečí, musíme byť pripravení brániť východné krídlo NATO

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer vystúpil na zasadnutí členských krajín Bukureštskej deviatky (B9), ktoré sa konalo 30. a 31. marca 2023 v poľskom meste Lodž. Hlavnými témami rokovaní ministrov boli aktuálna bezpečnostná situácia v euroatlantickom regióne, potreba udržania a pokračovania pomoci Ukrajine, ako aj príprava samitu Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa uskutoční v dňoch 11. a 12. júla v litovskom Vilniuse. Partneri sa zhodli, že ruská hrozba nebola nikdy väčšia a podľa toho sa musia členské štáty Aliancie vrátane krajín formátu B9 zariadiť. 

„Nemôžeme byť naivní a musíme ďalej posilňovať obranu tzv. východného krídla NATO, aby sa občania mohli cítiť bezpečne. Našimi ďalšími kľúčovými spoločnými záujmami sú udržanie pomoci Ukrajine a jasná politika voči agresívnemu Rusku. Jeho nepriateľsky naladený režim sa dlhodobo snaží oslabiť našu bezpečnosť hybridnými, kybernetickými či špionážnymi aktivitami,“ upozornil minister Rastislav Káčer.

Zároveň pripomenul, že po invázii na Ukrajinu predstavuje Rusko aj priamu vojenskú hrozbu, ktorá podkopáva stabilitu celého medzinárodného usporiadania. Reakciou krajín NATO je preto snaha o maximálnu pripravenosť plnohodnotne brániť ktoréhokoľvek spojenca od prvej minúty prípadného konfliktu. „Som hrdý, že Slovensko od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine vie, akú hodnotu majú mier, sloboda a bezpečnosť. Naši spojenci to veľmi vysoko oceňujú, o to viac, že naša pomoc nie je jednorazová, ale dlhodobá. Potvrdzuje to skutočnosť, že sme zodpovedným spojencom, spoľahlivým partnerom a susedom,“ dodal šéf slovenskej diplomacie Káčer. V podpore Ukrajiny chce pokračovať aj Aliancia, ktorá vie asistovať pri reformách či zavádzaní štandardov na Ukrajine tak, aby sa raz mohla stať súčasťou euroatlantickej rodiny.

Viac..  Lídri EÚ: Cesta Gruzínska do eurobloku bola de facto pozastavená

Bukureštská deviatka (B9) je neformálne zoskupenie krajín tzv. východného krídla NATO, do ktorého okrem Slovenska patrí aj Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Najbližšie zasadnutie krajín B9 na úrovni hláv štátov a vlád sa uskutoční 6. júna 2023 v Bratislave.

O mam

Consent choices