jadrove zariadenia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poľsko a pobaltské krajiny chcú do sankcií voči Rusku zahrnúť aj jadrovú energetiku

Poľsko a pobaltské štáty navrhujú zahrnúť ruský sektor jadrovej energetiky do 11. balíka sankcií Európskej únie voči Moskve. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na poľskú rozhlasovú stanicu RMF FM, ktorá má k dispozícii dokument z 30. marca obsahujúci relevantné návrhy smerom k ostatným členským štátom Únie.

Spomenutý dokument navrhuje individuálne sankcie pre členov predstavenstva ruskej spoločnosti Rosatom prevádzkujúcej jadrové elektrárne, zákaz uzatvárania nových zmlúv s firmou, zákaz investícií do ruského jadrového sektora a zákaz dovozu ruského obohateného uránu.

Tieto štyri krajiny, ktoré už mesiace volajú po sankciách voči Rosatom-u a snažia sa presvedčiť ostatné krajiny EÚ o tom, že majú pravdu, tentoraz ponúkajú sériu výnimiek a prechodných období. Napríklad vypovedanie „operácií, zmlúv a iných dohôd“ s Rosatom-om by podľa nich malo prebiehať postupne, nie však dlhšie dva roky. Medzi výnimkami by malo byť zahrnuté deväťročné prechodné obdobie pre Maďarsko v súvislosti s dokončením výstavby jadrovej elektrárne Paks s využitím ruských technológií.

Viac..  Fínsko žiada celoeurópske riešenia, aby sa zastavil tok migrantov z Ruska

Autori dokumentu poukazujú na to, že krajiny EÚ v ostatnom čase odmietajú spoluprácu s Ruskom v jadrovej sfére. Uvádzajú príklad Česka, ktoré v marci minulého roka neumožnilo Rosatom-u zúčastniť sa na tendri na výstavbu novej jadrovej elektrárne. Spomína sa taktiež Fínsko, ktoré v máji toho istého roku odmietlo spolupracovať s ruskou agentúrou ohľadom výstavby jadrového reaktora.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ rozhodla o zavedení prohibičných ciel na obilné produkty z Ruska a Bieloruska

Členské štáty v Rade EÚ vo štvrtok prijali nariadenie, ktorého zámerom je zaviesť prohibičné clá …

Consent choices